43-kavlen   Nordisk Budkavle '43   Loket
 
Huvudmeny
LOK
Startsida
Resultat
Bilder
Historia
 
Suomeksi
 
English
 
 
Resultat 43-Kavlen
Utskriftsvänlig version Utskriftsvänlig sida

43-kavlen 2011, Totalresultat

2011-08-06 - 2011-08-07

D55
Pl Nr-lapp Lag/Tävlande Str tid Str pl Str tid+ Väx pl Väx +/- Totaltid Tid+
1 210 Kristinehamns OK           113:46 0:00
  (1) Birgitta Johansson 36:51 1 0:00 1 0 36:51 0:00
  (2) Britt Gunnarsson 32:21 2 0:06 2 +1 69:12 0:01
  (3) Anne-Marie Ericsson 44:34 2 0:22 1 -1 113:46 0:00
 
2 206 Finspångs SOK           117:20 3:34
  (1) Lena Rosander 36:56 2 0:05 2 0 36:56 0:05
  (2) Anneli Wiklund 32:15 1 0:00 1 -1 69:11 0:00
  (3) Carina Lindman 48:09 9 3:57 2 +1 117:20 3:34
 
3 211 MS Parma           124:38 10:52
  (1) Eija Suna 45:42 9 8:51 9 0 45:42 8:51
  (2) Sinikka Taimisto 33:44 3 1:29 3 -6 79:26 10:15
  (3) Airi Toivonen 45:12 4 1:00 3 0 124:38 10:52
 
4 208 Hirvensalon Heitto           126:40 12:54
  (1) Irmeli Saari 41:07 6 4:16 6 0 41:07 4:16
  (2) Satu Leppänen 39:12 4 6:57 4 -2 80:19 11:08
  (3) Hely Salmenoja 46:21 5 2:09 4 0 126:40 12:54
 
5 207 GOIF Tjalve           131:16 17:30
  (1) Magdalena Wahlqvist-Axi 46:06 10 9:15 10 0 46:06 9:15
  (2) Gerd Hagström 40:58 7 8:43 6 -4 87:04 17:53
  (3) Lena Fröberg 44:12 1 0:00 5 -1 131:16 17:30
 
6 202 OK Klemmingen           137:15 23:29
  (1) Charlotta Askeljung 41:30 7 4:39 7 0 41:30 4:39
  (2) Sonja Friberg 39:17 5 7:02 5 -2 80:47 11:36
  (3) Louise-Marie Nilsson 56:28 12 12:16 6 +1 137:15 23:29
 
7 209 If Sibbo-Vargarna           139:50 26:04
  (1) Rita Wickholm 46:25 13 9:34 13 0 46:25 9:34
  (2) Mirva Krum 45:50 8 13:35 7 -6 92:15 23:04
  (3) Maire Meriheinä 47:35 8 3:23 7 0 139:50 26:04
 
8 212 OK Kolmården           139:56 26:10
  (1) Britt-Marie Aldén 40:56 5 4:05 5 0 40:56 4:05
  (2) Kerstin Blom 51:46 10 19:31 8 +3 92:42 23:31
  (3) Eva-Karin Skullman 47:14 7 3:02 8 0 139:56 26:10
 
9 205 Björkfors GOIF           141:33 27:47
  (1) Kerstin Eriksson 46:20 12 9:29 12 0 46:20 9:29
  (2) Inger Pettersson 50:28 9 18:13 9 -3 96:48 27:37
  (3) Anna Kullberg 44:45 3 0:33 9 0 141:33 27:47
 
10 203 SOK Aneby           155:43 41:57
  (1) Karin Öhlin 40:31 4 3:40 4 0 40:31 3:40
  (2) Gull-Britt Karlsson 66:17 13 34:02 12 +8 106:48 37:37
  (3) Agneta Granström 48:55 10 4:43 10 -2 155:43 41:57
 
11 201 OK Skogshjortarna           177:12 63:26
  (1) Ann Laas 46:09 11 9:18 11 0 46:09 9:18
  (2) Lisbeth Johansson 53:23 11 21:08 10 -1 99:32 30:21
  (3) Katarina Östling 77:40 13 33:28 11 +1 177:12 63:26
 
12 204 OK Motala           180:24 66:38
  (1) Boel Eklund 43:00 8 6:09 8 0 43:00 6:09
  (2) Ann-Cathrine Sundqvist 58:27 12 26:12 11 +3 101:27 32:16
  (3) Mona Petersen 78:57 14 34:45 12 +1 180:24 66:38
 
  213 Suunta-Sepot           Ej godk.  
  (1) Marita Saari Ej godk.         Ej godk.  
  (2) Päivi-Kaarina Turunen 39:48 6 7:33     Ej godk.  
  (3) Anja Siuko 46:42 6 2:30     Ej godk.  
 
  214 Hiisirasti           Ej godk.  
  (1) Pajunen Arja 37:30 3 0:39 3 0 37:30 0:39
  (2) Virtanen Marjo Ej godk.         Ej godk.  
  (3) Sipponen Arja 51:18 11 7:06     Ej godk.  
 
H60
Pl Nr-lapp Lag/Tävlande Str tid Str pl Str tid+ Väx pl Väx +/- Totaltid Tid+
1 341 Boxholm-Mjölby OL 1           198:19 0:00
  (1) Göran Valfridsson 35:28 4 1:22 4 0 35:28 1:22
  (2) Ingemar Magnusson 40:09 9 4:07 4 0 75:37 0:16
  (3) Gunnar Palmqvist 31:14 2 0:42 1 -3 106:51 0:00
  (4) Håkan Gustafsson 48:02 3 2:42 1 0 154:53 0:00
  (5) Sören Sand 43:26 3 6:40 1 0 198:19 0:00
 
2 312 Suomusjärven Sisu 1           202:16 3:57
  (1) Jouko Visa 40:00 17 5:54 17 0 40:00 5:54
  (2) Raimo Karvonen 39:01 7 2:59 10 -7 79:01 3:40
  (3) Matti Mäkirinne 35:33 13 5:01 12 +2 114:34 7:43
  (4) Risto Nuuros 50:56 13 5:36 10 -2 165:30 10:37
  (5) Matti Yliluikki 36:46 1 0:00 2 -8 202:16 3:57
 
3 337 Helsingin Suunnistajat 1           202:45 4:26
  (1) Åge Liljeström 37:27 9 3:21 9 0 37:27 3:21
  (2) Jouni Savelainen 37:54 4 1:52 1 -8 75:21 0:00
  (3) Pertti Valtee 31:34 3 1:02 2 +1 106:55 0:04
  (4) Esa Lehto 51:26 15 6:06 3 +1 158:21 3:28
  (5) Jouko Malinen 44:24 4 7:38 3 0 202:45 4:26
 
4 344 Trollhättans SOK           205:11 6:52
  (1) Hans Ekberg 41:46 25 7:40 25 0 41:46 7:40
  (2) Jan-Åke Sörliklev 37:12 3 1:10 9 -16 78:58 3:37
  (3) Lars Ljungberg 32:11 6 1:39 5 -4 111:09 4:18
  (4) Per Ivarsson 49:07 9 3:47 6 +1 160:16 5:23
  (5) Thomas Lundgren 44:55 5 8:09 4 -2 205:11 6:52
 
5 308 Turun Suunnistajat 1           205:12 6:53
  (1) Mikko Mannonen 40:49 21 6:43 21 0 40:49 6:43
  (2) Jorma Paldanius 38:16 5 2:14 11 -10 79:05 3:44
  (3) Oke Peltola 32:02 5 1:30 4 -7 111:07 4:16
  (4) Keijo Hintukainen 48:52 7 3:32 5 +1 159:59 5:06
  (5) Matti Salonen 45:13 6 8:27 5 0 205:12 6:53
 
6 336 Gävle OK           205:43 7:24
  (1) Bengt Fröjdfeldt 40:13 20 6:07 20 0 40:13 6:07
  (2) Ingemar Gillgren 40:47 12 4:45 13 -7 81:00 5:39
  (3) Karl-Olov Borg 31:53 4 1:21 7 -6 112:53 6:02
  (4) Hans Aurell 45:20 1 0:00 2 -5 158:13 3:20
  (5) Tommy Berger 47:30 12 10:44 6 +4 205:43 7:24
 
7 324 Turun Metsänkävijät 1           206:20 8:01
  (1) Olli Knaapi 40:06 18 6:00 18 0 40:06 6:00
  (2) Heino Pakarinen 38:46 6 2:44 7 -11 78:52 3:31
  (3) Pentti Hirvonen 35:30 12 4:58 11 +4 114:22 7:31
  (4) Rauli Helkkula 45:32 2 0:12 4 -7 159:54 5:01
  (5) Markku Ritanotko 46:26 9 9:40 7 +3 206:20 8:01
 
8 302 Tullinge SK           209:42 11:23
  (1) Gunnar Ehn 42:27 29 8:21 29 0 42:27 8:21
  (2) Ingemar Larsson 40:50 13 4:48 15 -14 83:17 7:56
  (3) Anders Kärrström 30:32 1 0:00 8 -7 113:49 6:58
  (4) Bengt Kärrström 48:24 6 3:04 9 +1 162:13 7:20
  (5) Tommy Eriksson 47:29 11 10:43 8 -1 209:42 11:23
 
9 301 OK Skogshjortarna 1           210:39 12:20
  (1) Tomas Karlsson 35:16 3 1:10 3 0 35:16 1:10
  (2) Kalle Johansson 40:09 9 4:07 2 -1 75:25 0:04
  (3) Lars Johansson 35:21 10 4:49 3 +1 110:46 3:55
  (4) Lennart Hålsjö 51:12 14 5:52 8 +5 161:58 7:05
  (5) Andres Laas 48:41 15 11:55 9 +1 210:39 12:20
 
10 320 Tjällmo-Godegårds OK           215:54 17:35
  (1) Christer Karlsson 36:48 5 2:42 5 0 36:48 2:42
  (2) Per-Martin Gustavson 42:19 15 6:17 12 +7 79:07 3:46
  (3) Leif Samor 34:55 9 4:23 9 -3 114:02 7:11
  (4) Håkan Åberg 53:14 18 7:54 12 +3 167:16 12:23
  (5) Anders Åberg 48:38 14 11:52 10 -2 215:54 17:35
 
11 335 IFK Moras OK / Nyköpings OK           219:21 21:02
  (1) Peter Rasmussen 34:06 1 0:00 1 0 34:06 0:00
  (2) Hans Johansson 42:47 17 6:45 6 +5 76:53 1:32
  (3) Karl-Erik "KEA" Andersson 37:26 15 6:54 10 +4 114:19 7:28
  (4) Anders Öberg 52:46 16 7:26 11 +1 167:05 12:12
  (5) Lasse Karlsson 52:16 19 15:30 11 0 219:21 21:02
 
12 303 SOK Viljan           221:31 23:12
  (1) Roland Nilsson 43:16 32 9:10 32 0 43:16 9:10
  (2) Göran Svenson 44:30 18 8:28 22 -10 87:46 12:25
  (3) Tom Lindström 38:28 20 7:56 19 -3 126:14 19:23
  (4) Leif Carlsson 48:22 5 3:02 13 -6 174:36 19:43
  (5) Lennart Kalen 46:55 10 10:09 12 -1 221:31 23:12
 
13 330 Mariestads FK           230:09 31:50
  (1) Hans-Gösta Bernhard 39:36 15 5:30 15 0 39:36 5:30
  (2) Lars-Erik Nilsson 53:37 34 17:35 30 +15 93:13 17:52
  (3) Sven Erik Johansson 41:15 26 10:43 28 -2 134:28 27:37
  (4) Roland Svensson 49:51 12 4:31 23 -5 184:19 29:26
  (5) Jan Nylund 45:50 7 9:04 13 -10 230:09 31:50
 
14 326 Suunta-Sepot           230:16 31:57
  (1) Harri Mäkelä 41:18 23 7:12 23 0 41:18 7:12
  (2) Keijo Lakkinen 45:38 19 9:36 21 -2 86:56 11:35
  (3) Tauno Saari 38:35 21 8:03 17 -4 125:31 18:40
  (4) Kauko Vainiomäki 49:38 10 4:18 14 -3 175:09 20:16
  (5) Erkki Turunen 55:07 21 18:21 14 0 230:16 31:57
 
15 332 Lerums SOK           232:48 34:29
  (1) Bertil Thomas 40:51 22 6:45 22 0 40:51 6:45
  (2) Ingemar Gunnarsson 42:43 16 6:41 16 -6 83:34 8:13
  (3) Göran Leffler 44:56 34 14:24 24 +8 128:30 21:39
  (4) Kent Eriksson 53:31 19 8:11 18 -6 182:01 27:08
  (5) Olle Adolfsson 50:47 17 14:01 15 -3 232:48 34:29
 
16 315 OK Djerf           235:04 36:45
  (1) Kjell Eriksson 37:17 8 3:11 8 0 37:17 3:11
  (2) Bengt Gruvberger 48:41 26 12:39 19 +11 85:58 10:37
  (3) Christer Nälemark 34:38 8 4:06 14 -5 120:36 13:45
  (4) Ingemar Ziljat 58:10 23 12:50 17 +3 178:46 23:53
  (5) Jan-Olof Bäck 56:18 23 19:32 16 -1 235:04 36:45
 
17 333 Hirvensalon Heitto 1           235:12 36:53
  (1) Pertti Salmenoja 39:43 16 5:37 16 0 39:43 5:37
  (2) Ilkka Räisänen 52:03 29 16:01 28 +12 91:46 16:25
  (3) Tapani Mertsalmi 43:55 32 13:23 29 +1 135:41 28:50
  (4) Heikki Viinikainen 48:13 4 2:53 22 -7 183:54 29:01
  (5) Pentti Tammisaari 51:18 18 14:32 17 -5 235:12 36:53
 
18 328 MS Parma           237:15 38:56
  (1) Harri Tasanen 38:18 11 4:12 11 0 38:18 4:12
  (2) Tarmo Mäkeläinen 40:39 11 4:37 8 -3 78:57 3:36
  (3) Veijo Talarmo 38:41 22 8:09 13 +5 117:38 10:47
  (4) Kari Tuomola 58:33 24 13:13 16 +3 176:11 21:18
  (5) Martti Alilonttinen 61:04 29 24:18 18 +2 237:15 38:56
 
19 304 IF Åland           240:48 42:29
  (1) Bjarne Blomster 50:34 38 16:28 38 0 50:34 16:28
  (2) Göran Grannas 36:02 1 0:00 20 -18 86:36 11:15
  (3) Bjarne Erlandsson 39:43 24 9:11 21 +1 126:19 19:28
  (4) Boris Holmberg 57:25 22 12:05 21 0 183:44 28:51
  (5) Tor-Olof Blomster 57:04 24 20:18 19 -2 240:48 42:29
 
20 307 Maarian Mahti 1           240:51 42:32
  (1) Juhani Jokinen 37:07 7 3:01 7 0 37:07 3:01
  (2) Raimo Nissi 50:59 28 14:57 23 +16 88:06 12:45
  (3) Risto Ahtinen 32:33 7 2:01 15 -8 120:39 13:48
  (4) Kari Tikka 62:34 28 17:14 20 +5 183:13 28:20
  (5) Jarkko Vuorinen 57:38 26 20:52 20 0 240:51 42:32
 
21 314 Paimion Rasti           245:05 46:46
  (1) Markku Sipponen 38:21 12 4:15 12 0 38:21 4:15
  (2) Jouko Havia 45:52 21 9:50 18 +6 84:13 8:52
  (3) Juhani Sonkki 42:04 28 11:32 20 +2 126:17 19:26
  (4) Jarmo Sipponen 48:57 8 3:37 15 -5 175:14 20:21
  (5) Heikki Pajunen 69:51 38 33:05 21 +6 245:05 46:46
 
22 309 Turun Suunnistajat 2           248:22 50:03
  (1) Paavo Malmirta 41:41 24 7:35 24 0 41:41 7:35
  (2) Urpo Vaininen 52:32 30 16:30 31 +7 94:13 18:52
  (3) Pekka Laakso 39:21 23 8:49 27 -4 133:34 26:43
  (4) Esa Rekola 72:37 38 27:17 31 +4 206:11 51:18
  (5) Oke Peltola 42:11 2 5:25 22 -9 248:22 50:03
 
23 325 Turun Metsänkävijät 2           250:51 52:32
  (1) Sakari Nurminen 43:13 31 9:07 31 0 43:13 9:07
  (2) Timo Varila 58:32 37 22:30 35 +4 101:45 26:24
  (3) Markku Koskinen 42:24 29 11:52 34 -1 144:09 37:18
  (4) Pekka Inki 59:03 25 13:43 30 -4 203:12 48:19
  (5) Hannu Arki 47:39 13 10:53 23 -7 250:51 52:32
 
24 327 Rastivarsat           251:33 53:14
  (1) Timo Hämäläinen 42:25 28 8:19 28 0 42:25 8:19
  (2) Heikki Pitkänen 57:59 36 21:57 33 +5 100:24 25:03
  (3) Pekka Raunio 35:25 11 4:53 30 -3 135:49 28:58
  (4) Veli-Matti Onnela 60:36 27 15:16 25 -5 196:25 41:32
  (5) Jouni Mattila 55:08 22 18:22 24 -1 251:33 53:14
 
25 311 OK Klemmingen/Trosabygdens OK           252:52 54:33
  (1) Sven-Arne Nilsson 43:16 32 9:10 32 0 43:16 9:10
  (2) Göran Eklund 58:37 39 22:35 36 +4 101:53 26:32
  (3) Britta Eklund 43:52 31 13:20 36 0 145:45 38:54
  (4) Knut Åke Hallebro 56:47 21 11:27 29 -7 202:32 47:39
  (5) Peter Jäderfeldt 50:20 16 13:34 25 -4 252:52 54:33
 
26 342 Boxholm-Mjölby OL 2           253:41 55:22
  (1) Staffan Runtegen 38:32 13 4:26 13 0 38:32 4:26
  (2) Per-Åke Tengvall 36:55 2 0:53 3 -10 75:27 0:06
  (3) Bengt Kleist 52:25 41 21:53 22 +19 127:52 21:01
  (4) Thomas Kleist 60:07 26 14:47 24 +2 187:59 33:06
  (5) Håkan Tengvall 65:42 35 28:56 26 +2 253:41 55:22
 
27 319 Björkfors GOIF           255:56 57:37
  (1) Bengt-Ove Blomkvist 40:09 19 6:03 19 0 40:09 6:03
  (2) Kjell Holmström 48:00 24 11:58 24 +5 88:09 12:48
  (3) Lennart Pettersson 37:33 16 7:01 18 -6 125:42 18:51
  (4) Torgny Johansson 75:22 39 30:02 28 +10 201:04 46:11
  (5) Lars Östlin 54:52 20 18:06 27 -1 255:56 57:37
 
28 339 Finspångs SOK           264:19 66:00
  (1) Erik Hallgren 43:31 34 9:25 34 0 43:31 9:25
  (2) Claes Martinsson 47:34 23 11:32 27 -7 91:05 15:44
  (3) Christer Larsson 38:05 18 7:33 25 -2 129:10 22:19
  (4) Gösta Lindman 71:42 37 26:22 27 +2 200:52 45:59
  (5) Björn Ohlsson 63:27 31 26:41 28 +1 264:19 66:00
 
29 334 Hirvensalon Heitto 2           264:37 66:18
  (1) Kimmo Leppänen 48:50 37 14:44 37 0 48:50 14:44
  (2) Kalevi Salminen 58:34 38 22:32 39 +2 107:24 32:03
  (3) Jyrki Viiri 46:49 35 16:17 40 +1 154:13 47:22
  (4) Kari Loisa 52:48 17 7:28 32 -8 207:01 52:08
  (5) Pekka Vanne 57:36 25 20:50 29 -3 264:37 66:18
 
30 316 SOK Aneby           264:41 66:22
  (1) Olof Nilsson 36:52 6 2:46 6 0 36:52 2:46
  (2) Göran Karlsson 46:55 22 10:53 17 +11 83:47 8:26
  (3) Karl-Gerhard Ramde 44:25 33 13:53 23 +6 128:12 21:21
  (4) Bo Henriksson 54:13 20 8:53 19 -4 182:25 27:32
  (5) Tommy Olausson 82:16 40 45:30 30 +11 264:41 66:22
 
31 305 OK Skogshjortarna 2           264:49 66:30
  (1) Bengt Johansson 48:23 35 14:17 35 0 48:23 14:17
  (2) Kjell-Åke Isaksson 53:16 32 17:14 34 -1 101:39 26:18
  (3) Ronny Andersson 37:34 17 7:02 31 -3 139:13 32:22
  (4) Lasse Lannfeldt 67:58 31 22:38 33 +2 207:11 52:18
  (5) Evert Larsson 57:38 26 20:52 31 -2 264:49 66:30
 
32 323 Ankarsrums OK           277:01 78:42
  (1) Anders Strömbäck 42:19 27 8:13 27 0 42:19 8:13
  (2) Åke Borger 56:39 35 20:37 32 +5 98:58 23:37
  (3) Anders Svenson 50:32 39 20:00 37 +5 149:30 42:39
  (4) Björn Liljeholm 68:00 32 22:40 36 -1 217:30 62:37
  (5) Kjell Johansson 59:31 28 22:45 32 -4 277:01 78:42
 
33 343 Maarian Mahti 2           278:19 80:00
  (1) Rauno Hedenström 42:28 30 8:22 30 0 42:28 8:22
  (2) Risto Lempinen 48:26 25 12:24 25 -5 90:54 15:33
  (3) Pertti Havia 38:27 19 7:55 26 +1 129:21 22:30
  (4) Jarmo Vuorinen 71:25 36 26:05 26 0 200:46 45:53
  (5) Timo Lindroos 77:33 39 40:47 33 +7 278:19 80:00
 
34 318 OK Motala           279:20 81:01
  (1) Ulf Eklund 39:12 14 5:06 14 0 39:12 5:06
  (2) Claus Petersen 52:42 31 16:40 29 +15 91:54 16:33
  (3) Uno Berg 48:03 36 17:31 32 +3 139:57 33:06
  (4) Sune Carlsson 71:09 35 25:49 34 +2 211:06 56:13
  (5) Jerry Martinsson 68:14 36 31:28 34 0 279:20 81:01
 
35 322 OK Kolmården           280:22 82:03
  (1) Hans Englund 48:36 36 14:30 36 0 48:36 14:30
  (2) Johnny Wallinge 59:52 40 23:50 40 +4 108:28 33:07
  (3) Ingrid Mårtensson 41:22 27 10:50 38 -2 149:50 42:59
  (4) Ove Johansson 66:57 29 21:37 35 -3 216:47 61:54
  (5) Runar Aldén 63:35 32 26:49 35 0 280:22 82:03
 
36 321 NAIS OK/Hammarkinds OK/IFK Norrköping           305:58 107:39
  (1) Bertil Engman 50:41 39 16:35 39 0 50:41 16:35
  (2) Lennart Forsell 72:43 42 36:41 42 +3 123:24 48:03
  (3) Lennart Haffenberg 52:01 40 21:29 42 0 175:25 68:34
  (4) Lennar Kjellgren 67:45 30 22:25 40 -2 243:10 88:17
  (5) Calle Granström 62:48 30 26:02 36 -4 305:58 107:39
 
37 317 SOK Aneby/Eksjö SOK           306:52 108:33
  (1) Christer Folkesson 37:33 10 3:27 10 0 37:33 3:27
  (2) Lars Åke Nordén 53:29 33 17:27 26 +16 91:02 15:41
  (3) Tore Johansson 49:01 38 18:29 33 +7 140:03 33:12
  (4) Sven-Olof Fransson 101:43 40 56:23 39 +6 241:46 86:53
  (5) Ola Gustafsson 65:06 34 28:20 37 -2 306:52 108:33
 
38 306 OK Skogshjortarna 3           311:18 112:59
  (1) Tuomo Saaranen 54:23 41 20:17 41 0 54:23 20:17
  (2) Göran Rubendahl 62:58 41 26:56 41 0 117:21 42:00
  (3) Hans-Olof Andersson 53:28 42 22:56 41 0 170:49 63:58
  (4) Ingemar Brunsson 70:44 34 25:24 38 -3 241:33 86:40
  (5) Kurt Fredrixon 69:45 37 32:59 38 0 311:18 112:59
 
39 329 MS Parma           336:54 138:35
  (1) Jukka Taimisto 51:29 40 17:23 40 0 51:29 17:23
  (2) Mauri Sinnelä 50:36 27 14:34 37 -3 102:05 26:44
  (3) Matti Ihander 48:13 37 17:41 39 +2 150:18 43:27
  (4) Matti Sipilä 69:33 33 24:13 37 -2 219:51 64:58
  (5) Veijo Viitasalo 117:03 41 80:17 39 +2 336:54 138:35
 
  338 Helsingin Suunnistajat 2           Ej godk.  
  (1) Tapio Leino 42:16 26 8:10 26 0 42:16 8:10
  (2) Raimo Joensuu 39:25 8 3:23 14 -12 81:41 6:20
  (3) Kalle Kuhmonen 41:04 25 10:32 16 +2 122:45 15:54
  (4) Veli-Matti Kyckling Ej godk.         Ej godk.  
  (5) Erkki Latvasto 64:08 33 27:22     Ej godk.  
 
  340 Emmaboda Verda OK/Nybro OK           Ej godk.  
  (1) Leif Lindström 57:09 42 23:03 42 0 57:09 23:03
  (2) Jörgen Fransson 45:50 20 9:48 38 -4 102:59 27:38
  (3) Gun-Britt Fransson 42:34 30 12:02 35 -3 145:33 38:42
  (4) Kent Ekdahl Ej godk.         Ej godk.  
  (5) Peter Ekdahl 46:15 8 9:29     Ej godk.  
 
  313 Suomusjärven Sisu 2           Ej godk.  
  (1) Lasse Kallio 35:10 2 1:04 2 0 35:10 1:04
  (2) Esko Salminen 41:01 14 4:59 5 +3 76:11 0:50
  (3) Rauno Visa 35:39 14 5:07 6 +1 111:50 4:59
  (4) Risto Souminen 49:46 11 4:26 7 +1 161:36 6:43
  (5) Lasse Laaksonen Ej godk.         Ej godk.  
 
  310 Turun Suunnistajat           Ej start  
  (1) N. N. Ej start         Ej start  
  (2) N. N. Ej start         Ej start  
  (3) N. N. Ej start         Ej start  
  (4) N. N. Ej start         Ej start  
  (5) N. N. Ej start         Ej start  
 
  331 Løten o-lag           Ej start  
  (1) N. N. Ej start         Ej start  
  (2) N. N. Ej start         Ej start  
  (3) N. N. Ej start         Ej start  
  (4) N. N. Ej start         Ej start  
  (5) N. N. Ej start         Ej start  
 
D43
Pl Nr-lapp Lag/Tävlande Str tid Str pl Str tid+ Väx pl Väx +/- Totaltid Tid+
1 511 Espoon Suunta 1           223:23 0:00
  (1) Virpi Palmen 45:37 6 3:15 6 0 45:37 3:15
  (2) Rita Linko 46:49 2 2:27 2 -4 92:26 0:03
  (3) Mirja Linjama 37:22 5 4:13 2 0 129:48 1:36
  (4) Mirka Haataja 46:03 1 0:00 1 -1 175:51 0:00
  (5) Sini Pekkala 47:32 2 1:23 1 0 223:23 0:00
 
2 501 Tullinge SK           233:49 10:26
  (1) Kerstin Imark 48:01 9 5:39 9 0 48:01 5:39
  (2) Barbro Lönnkvist 44:22 1 0:00 1 -8 92:23 0:00
  (3) Maria Bratt 35:49 3 2:40 1 0 128:12 0:00
  (4) Jessica Sjöberg 56:56 4 10:53 2 +1 185:08 9:17
  (5) Tina Junegard 48:41 3 2:32 2 0 233:49 10:26
 
3 508 Rasti-Kurikka           237:58 14:35
  (1) Outi Ala-Kasari 42:22 1 0:00 1 0 42:22 0:00
  (2) Päivi Mäkineste-Mäkelä 63:59 10 19:37 6 +5 106:21 13:58
  (3) Tuula Nieminen 34:51 2 1:42 4 -2 141:12 13:00
  (4) Kati Fränti 47:20 2 1:17 3 -1 188:32 12:41
  (5) Teresa Kollanen 49:26 4 3:17 3 0 237:58 14:35
 
4 506 IK Hakarpspojkarna           241:57 18:34
  (1) Helena Rangert 53:39 11 11:17 11 0 53:39 11:17
  (2) Helena Gunnarsson 48:09 3 3:47 5 -6 101:48 9:25
  (3) Susanne Dittmer 36:18 4 3:09 3 -2 138:06 9:54
  (4) Helena S Sandahl 52:47 3 6:44 4 +1 190:53 15:02
  (5) Maria Ossiansson 51:04 5 4:55 4 0 241:57 18:34
 
5 502 Rastivarsat           260:04 36:41
  (1) Tessa Pulli 43:15 4 0:53 4 0 43:15 0:53
  (2) Anneli Laine 71:07 12 26:45 9 +5 114:22 21:59
  (3) Päivi Orava 33:09 1 0:00 7 -2 147:31 19:19
  (4) Kirsi Arvela 66:24 7 20:21 6 -1 213:55 38:04
  (5) Irina Mihalko 46:09 1 0:00 5 -1 260:04 36:41
 
6 507 Väsby OK           275:36 52:13
  (1) Maria Cole 47:54 7 5:32 7 0 47:54 5:32
  (2) Pia Boudrie Hesselgren 58:53 7 14:31 7 0 106:47 14:24
  (3) Maria Hallmans 38:36 6 5:27 5 -2 145:23 17:11
  (4) Maria Hellström 59:30 5 13:27 5 0 204:53 29:02
  (5) Anneli Rundlöf 70:43 11 24:34 6 +1 275:36 52:13
 
7 510 Istrums SK           284:04 60:41
  (1) Lotta Toftén 42:36 3 0:14 3 0 42:36 0:14
  (2) Anna Hellner 55:41 5 11:19 4 +1 98:17 5:54
  (3) Doris Danielsson 47:12 9 14:03 6 +2 145:29 17:17
  (4) Gun Lundberg 74:27 11 28:24 7 +1 219:56 44:05
  (5) Jane Johansson 64:08 9 17:59 7 0 284:04 60:41
 
8 503 Motala AIF OL           288:35 65:12
  (1) Malin Jansson 53:11 10 10:49 10 0 53:11 10:49
  (2) Anna Korall 58:57 8 14:35 8 -2 112:08 19:45
  (3) Ingrid Roos 53:49 11 20:40 9 +1 165:57 37:45
  (4) Carina Berger Svensson 63:11 6 17:08 8 -1 229:08 53:17
  (5) Maria Bergstrand 59:27 8 13:18 8 0 288:35 65:12
 
9 514 OK Alehof           292:08 68:45
  (1) Anna Lövgärd 42:25 2 0:03 2 0 42:25 0:03
  (2) Ellinor Johansson 53:48 4 9:26 3 +1 96:13 3:50
  (3) Ingegerd Olsson 70:07 14 36:58 10 +7 166:20 38:08
  (4) Kristin Olsson 66:43 8 20:40 9 -1 233:03 57:12
  (5) Karin Kullman 59:05 7 12:56 9 0 292:08 68:45
 
10 505 NAIS OK           309:07 85:44
  (1) Åsa Granström 81:18 14 38:56 14 0 81:18 38:56
  (2) Stina Berggren 56:53 6 12:31 12 -2 138:11 45:48
  (3) Inger Johansson 40:40 8 7:31 11 -1 178:51 50:39
  (4) Gun Ericsson 71:12 10 25:09 11 0 250:03 74:12
  (5) Petra Nilsson 59:04 6 12:55 10 -1 309:07 85:44
 
11 512 Espoon Suunta 2           324:15 100:52
  (1) Saara Mahlamäki 53:53 12 11:31 12 0 53:53 11:31
  (2) Marita Kokkila 63:49 9 19:27 10 -2 117:42 25:19
  (3) Anneli Bergström 48:12 10 15:03 8 -2 165:54 37:42
  (4) Marjo Koistinen 77:00 12 30:57 10 +2 242:54 67:03
  (5) Merja Tarkiainen 81:21 12 35:12 11 +1 324:15 100:52
 
12 504 SOK Viljan/OK Eken           320:09 96:46
  (1) Åsa Bergfors 43:48 5 1:26 5 0 43:48 1:26
  (2) Ann Brenander 92:43 13 48:21 11 +6 136:31 44:08
  (3) Majvie Annegård 64:01 12 30:52 12 +1 200:32 72:20
  (4) Agneta Nilsson 69:20 9 23:17 12 0 269:52 94:01
  (5) Marie Morlon 50:17 13 Omstart 12 0 320:09 96:46
 
13 509 Maarian Mahti           355:57 132:34
  (1) Kirsti Moilanen 81:06 13 38:44 13 0 81:06 38:44
  (2) Kristiina Moilanen 65:17 11 20:55 13 0 146:23 54:00
  (3) Maj-Britt Westeren 67:24 13 34:15 13 0 213:47 85:35
  (4) Kati Lunden 87:56 14 41:53 13 0 301:43 125:52
  (5) Tea Eisanen 54:14 14 Omstart 13 0 355:57 132:34
 
  513 Boxholm-Mjölby OL           Ej godk.  
  (1) Bodil Molin 47:58 8 5:36 8 0 47:58 5:36
  (2) Maria Pettersson Ej godk.         Ej godk.  
  (3) Margareta Skarp Runtegen 39:56 7 6:47     Ej godk.  
  (4) Mia Lindberg 77:13 13 31:10     Ej godk.  
  (5) Annelie Alenius 65:49 10 19:40     Ej godk.  
 
H43
Pl Nr-lapp Lag/Tävlande Str tid Str pl Str tid+ Väx pl Väx +/- Totaltid Tid+
1 35 IFK Göteborg           457:30 0:00
  (1) Bjarne Bäcklund 43:04 9 0:30 9 0 43:04 0:30
  (2) Peter Asp 46:31 10 3:14 8 -1 89:35 1:27
  (3) Martin Larsson 68:35 8 3:31 6 -2 158:10 1:04
  (4) Ola Tengner 54:48 14 9:31 7 +1 212:58 5:02
  (5) Ola Skepp 47:49 2 2:47 3 -4 260:47 1:46
  (6) Hans Karlsson 35:33 15 5:54 5 +2 296:20 7:08
  (7) Roine Pettersson 30:05 1 0:00 3 -2 326:25 2:21
  (8) Gunnar Elveljung 29:57 5 1:30 2 -1 356:22 1:02
  (9) Thomas Asp 39:34 3 1:11 1 -1 395:56 0:00
  (10) Tobias Noborn 61:34 3 1:28 1 0 457:30 0:00
 
2 21 DELTA           458:48 1:18
  (1) Petri Forsman 42:51 5 0:17 5 0 42:51 0:17
  (2) Petri Harjamäki 46:38 11 3:21 4 -1 89:29 1:21
  (3) Marko Loukkalahti 68:33 6 3:29 3 -1 158:02 0:56
  (4) Kari Laine 49:54 5 4:37 1 -2 207:56 0:00
  (5) Manne Souminen 51:44 11 6:42 2 +1 259:40 0:39
  (6) Matti Viirto 33:20 7 3:41 2 0 293:00 3:48
  (7) Pekka Pallaspuro 33:29 5 3:24 4 +2 326:29 2:25
  (8) Toumas Tala 28:51 3 0:24 1 -3 355:20 0:00
  (9) Jari Laitamäki 40:46 5 2:23 3 +2 396:06 0:10
  (10) Petri Noponen 62:42 4 2:36 2 -1 458:48 1:18
 
3 27 Stora Tuna OK           460:44 3:14
  (1) Johan Alfredsson 42:48 4 0:14 4 0 42:48 0:14
  (2) Jonas Lång 46:50 13 3:33 10 +6 89:38 1:30
  (3) Mattias Mårts 68:21 4 3:17 2 -8 157:59 0:53
  (4) Tomas Löfgren 55:02 16 9:45 8 +6 213:01 5:05
  (5) Niklas Aldin 51:38 10 6:36 6 -2 264:39 5:38
  (6) Ulf Eriksson 32:26 6 2:47 6 0 297:05 7:53
  (7) Peo Svensk 35:11 8 5:06 5 -1 332:16 8:12
  (8) Johan Östberg 28:47 2 0:20 6 +1 361:03 5:43
  (9) Nils Olsson 39:35 4 1:12 5 -1 400:38 4:42
  (10) Rikard Claesson 60:06 1 0:00 3 -2 460:44 3:14
 
4 5 Tullinge SK           463:43 6:13
  (1) Lars Sjöberg 42:56 7 0:22 7 0 42:56 0:22
  (2) Mats Fryxell 46:40 12 3:23 9 +2 89:36 1:28
  (3) Sune Södergrann 68:38 9 3:34 8 -1 158:14 1:08
  (4) Henrik Persson 49:45 4 4:28 2 -6 207:59 0:03
  (5) Rikard Imark 51:02 6 6:00 1 -1 259:01 0:00
  (6) Anders Skog 30:11 2 0:32 1 0 289:12 0:00
  (7) Tomas Hultqvist 34:52 7 4:47 1 0 324:04 0:00
  (8) Johnny Junegard 32:47 7 4:20 3 +2 356:51 1:31
  (9) Johan Kärrström 39:12 2 0:49 2 -1 396:03 0:07
  (10) Christer Backman 67:40 9 7:34 4 +2 463:43 6:13
 
5 3 OK Tisaren           466:57 9:27
  (1) Jan Sjödin 43:10 13 0:36 13 0 43:10 0:36
  (2) Magnus Hallblom 46:28 8 3:11 10 -3 89:38 1:30
  (3) Joakim Carlsson 68:25 5 3:21 4 -6 158:03 0:57
  (4) Dan Larsson 51:21 8 6:04 4 0 209:24 1:28
  (5) Mikael Pihel 51:28 8 6:26 4 0 260:52 1:51
  (6) B-G Svensson 35:20 14 5:41 4 0 296:12 7:00
  (7) Mats Nylin 36:16 12 6:11 6 +2 332:28 8:24
  (8) Fredrik Johnson 28:27 1 0:00 5 -1 360:55 5:35
  (9) Magnus Persson 38:23 1 0:00 4 -1 399:18 3:22
  (10) Tomas Hallmén 67:39 8 7:33 5 +1 466:57 9:27
 
6 2 IK Hakarpspojkarna           470:46 13:16
  (1) Stefan Sandahl 42:34 1 0:00 1 0 42:34 0:00
  (2) Bo Granstedt 45:51 4 2:34 2 +1 88:25 0:17
  (3) Håkan Öhlund 69:47 11 4:43 7 +5 158:12 1:06
  (4) Lennart Söderberg 54:40 12 9:23 5 -2 212:52 4:56
  (5) Hans Lundgren 51:31 9 6:29 5 0 264:23 5:22
  (6) Göran Carnander 31:11 5 1:32 3 -2 295:34 6:22
  (7) Peter Tudén 30:37 2 0:32 2 -1 326:11 2:07
  (8) Matti Envall 33:28 8 5:01 4 +2 359:39 4:19
  (9) Andreas Rangert 48:22 10 9:59 6 +2 408:01 12:05
  (10) Peter Jacobsson 62:45 5 2:39 6 0 470:46 13:16
 
7 1 Södertälje-Nykvarn OF           478:46 21:16
  (1) Tore Eklund 54:28 25 11:54 25 0 54:28 11:54
  (2) Olof Smitt 43:17 1 0:00 13 -12 97:45 9:37
  (3) Kent Ohlsson 68:04 3 3:00 10 -3 165:49 8:43
  (4) Magnus Grahn 51:49 9 6:32 9 -1 217:38 9:42
  (5) Martin Lampinen 50:26 4 5:24 7 -2 268:04 9:03
  (6) Roland Kusgård 34:44 11 5:05 7 0 302:48 13:36
  (7) Lennart Borg 31:41 3 1:36 7 0 334:29 10:25
  (8) Joakim Backlund 29:30 4 1:03 7 0 363:59 8:39
  (9) Håkan Kleijn 45:45 9 7:22 7 0 409:44 13:48
  (10) Mats Hellstadius 69:02 10 8:56 7 0 478:46 21:16
 
8 17 OK Roslagen           496:17 38:47
  (1) Ola Hultin 43:00 8 0:26 8 0 43:00 0:26
  (2) Jonas Nordström 46:29 9 3:12 4 -4 89:29 1:21
  (3) Johan Jakobsson 68:51 10 3:47 9 +5 158:20 1:14
  (4) Rickard Ekman 50:32 7 5:15 3 -6 208:52 0:56
  (5) Uno Torstensson 65:30 22 20:28 8 +5 274:22 15:21
  (6) Ove Eriksson 35:13 13 5:34 8 0 309:35 20:23
  (7) Pontus Gille 33:55 6 3:50 8 0 343:30 19:26
  (8) Anders Söderbärg 35:27 11 7:00 8 0 378:57 23:37
  (9) Torbjörn Lännevall 51:29 14 13:06 8 0 430:26 34:30
  (10) Tommy Lindberg 65:51 7 5:45 8 0 496:17 38:47
 
9 20 Anttolan Urheilijat           509:19 51:49
  (1) Marko Haapianen 43:28 16 0:54 16 0 43:28 0:54
  (2) Hannu Peltonen 60:22 25 17:05 18 +2 103:50 15:42
  (3) Teemu Tuhkalainen 82:14 27 17:10 21 +3 186:04 28:58
  (4) Tero Junttila 55:02 16 9:45 24 +3 241:06 33:10
  (5) Anssi Muikku 51:24 7 6:22 14 -10 292:30 33:29
  (6) Pekka Ripatti 38:53 22 9:14 17 +3 331:23 42:11
  (7) Mika Rautio 36:20 14 6:15 15 -2 367:43 43:39
  (8) Ilmo Weide 38:04 14 9:37 15 0 405:47 50:27
  (9) Risto Haikonen 43:26 7 5:03 12 -3 449:13 53:17
  (10) Mikko Väisänen 60:06 1 0:00 9 -3 509:19 51:49
 
10 4 Espoon Suunta           510:49 53:19
  (1) Marko Miettinen 43:05 10 0:31 10 0 43:05 0:31
  (2) Panu Haaramo 46:26 7 3:09 6 -4 89:31 1:23
  (3) Turo Väätäinen 80:18 22 15:14 12 +6 169:49 12:43
  (4) Markus Kaukonen 55:57 21 10:40 11 -1 225:46 17:50
  (5) Mika Loukkalahti 58:11 15 13:09 12 +1 283:57 24:56
  (6) Juha Kuuluvainen 29:39 1 0:00 10 -2 313:36 24:24
  (7) Juha-Pekka Larmala 38:29 18 8:24 11 +1 352:05 28:01
  (8) Henrik Palmen 35:24 10 6:57 9 -2 387:29 32:09
  (9) Tapio Markki 54:00 18 15:37 9 0 441:29 45:33
  (10) Leo Pyymäki 69:20 11 9:14 10 +1 510:49 53:19
 
11 39 OK Kolmården           516:14 58:44
  (1) Henrik Vourinen 42:46 3 0:12 3 0 42:46 0:12
  (2) Peter Berggren 56:57 21 13:40 15 +12 99:43 11:35
  (3) Peter Lundh 78:28 21 13:24 16 +1 178:11 21:05
  (4) Mats Röjgård 45:17 1 0:00 10 -6 223:28 15:32
  (5) Peter Holgersson 56:35 12 11:33 10 0 280:03 21:02
  (6) Christer Eriksson 33:34 9 3:55 11 +1 313:37 24:25
  (7) Bengt Schwartz 37:44 17 7:39 10 -1 351:21 27:17
  (8) Tomas Karlsson 38:56 17 10:29 11 +1 390:17 34:57
  (9) Jenny Röjgård 53:37 17 15:14 10 -1 443:54 47:58
  (10) Patrik Bengtsson 72:20 12 12:14 11 +1 516:14 58:44
 
12 6 OK Roxen           529:47 72:17
  (1) Anders Lillieström 42:40 2 0:06 2 0 42:40 0:06
  (2) Henrik Marmelid 45:28 2 2:11 1 -1 88:08 0:00
  (3) Jonas Olsson 83:57 28 18:53 13 +12 172:05 14:59
  (4) Erik Helander 64:10 27 18:53 17 +4 236:15 28:19
  (5) Anders Dalhammer 57:56 13 12:54 17 0 294:11 35:10
  (6) Alexander Ulltjärn 31:01 4 1:22 14 -3 325:12 36:00
  (7) Mikael Langer 36:13 11 6:08 13 -1 361:25 37:21
  (8) Mats B. Eriksson 34:34 9 6:07 12 -1 395:59 40:39
  (9) Henrik Pettersson 52:00 15 13:37 11 -1 447:59 52:03
  (10) Stefan Thellsén 81:48 15 21:42 12 +1 529:47 72:17
 
13 9 Finspångs SOK           543:44 86:14
  (1) Henrik Göhl 43:39 17 1:05 17 0 43:39 1:05
  (2) Olle Lindman 45:48 3 2:31 3 -14 89:27 1:19
  (3) Oskar Svensson 67:39 2 2:35 1 -2 157:06 0:00
  (4) Erik Ernstsson 55:49 19 10:32 6 +5 212:55 4:59
  (5) Kenneth Svensson 61:36 18 16:34 9 +3 274:31 15:30
  (6) Mats Rosander 35:04 12 5:25 8 -1 309:35 20:23
  (7) Gunnar Nilsson 36:21 15 6:16 9 +1 345:56 21:52
  (8) Benny Wiklund 43:29 23 15:02 10 +1 389:25 34:05
  (9) Leif Strömberg 62:09 27 23:46 14 +4 451:34 55:38
  (10) Henrik Samuelsson 92:10 17 32:04 13 -1 543:44 86:14
 
14 26 Valkeakosken Haka/Koovee           548:35 91:05
  (1) Jari Tunturi 43:07 11 0:33 11 0 43:07 0:33
  (2) Heikki Hillo 62:24 27 19:07 20 +9 105:31 17:23
  (3) Jouni Heinonen 72:39 17 7:35 15 -5 178:10 21:04
  (4) Timo Saarinen 54:44 13 9:27 15 0 232:54 24:58
  (5) Kari Hillo 51:01 5 5:59 11 -4 283:55 24:54
  (6) Jari Simola 35:43 16 6:04 12 +1 319:38 30:26
  (7) Reijo Haaja 40:26 19 10:21 12 0 360:04 36:00
  (8) Toni Venäläinen 38:41 16 10:14 13 +1 398:45 43:25
  (9) Kai Pasonen 56:21 20 17:58 15 +2 455:06 59:10
  (10) Timo Salonen 93:29 18 33:23 14 -1 548:35 91:05
 
15 14 Rastivarsat 1           551:16 93:46
  (1) Markku Hämäläinen 54:22 24 11:48 24 0 54:22 11:48
  (2) Jarkko Ryyppö 46:08 5 2:51 16 -8 100:30 12:22
  (3) Hannu Laiho 91:51 31 26:47 24 +8 192:21 35:15
  (4) Heikki Jokinen 54:20 10 9:03 25 +1 246:41 38:45
  (5) Sergei Sibilev 50:17 3 5:15 18 -7 296:58 37:57
  (6) Jyrki Tuokko 33:37 10 3:58 15 -3 330:35 41:23
  (7) Juha Kiljunen 33:24 4 3:19 14 -1 363:59 39:55
  (8) Jorma Hämäläinen 37:02 12 8:35 14 0 401:01 45:41
  (9) Veli-Matti Pulli 48:25 11 10:02 13 -1 449:26 53:30
  (10) Aleksey Morozov 101:50 20 41:44 15 +2 551:16 93:46
 
16 34 Lerums SOK/Göteborg Majorna OK           568:06 110:36
  (1) Jonas Axelsson 54:35 27 12:01 27 0 54:35 12:01
  (2) Claes Hagstrand 58:04 24 14:47 26 -1 112:39 24:31
  (3) Fredrik Sturesson 70:56 14 5:52 20 -6 183:35 26:29
  (4) Sören Sturesson 55:30 18 10:13 18 -2 239:05 31:09
  (5) Niklas Skoog 58:29 16 13:27 19 +1 297:34 38:33
  (6) Ulf Sundin 39:06 23 9:27 18 -1 336:40 47:28
  (7) Stefan O Jansson 43:51 24 13:46 18 0 380:31 56:27
  (8) Per Johnsson 46:18 25 17:51 17 -1 426:49 71:29
  (9) Stefan Jansson 58:21 22 19:58 17 0 485:10 89:14
  (10) Ulf Hansson 82:56 16 22:50 16 -1 568:06 110:36
 
17 29 OK Hällen           568:18 110:48
  (1) Björn Carlsson 61:36 32 19:02 32 0 61:36 19:02
  (2) Mikael Kindborn 50:48 16 7:31 25 -7 112:24 24:16
  (3) Robbin Kantarp 73:54 18 8:50 23 -2 186:18 29:12
  (4) Per Öberg 45:48 2 0:31 14 -9 232:06 24:10
  (5) Torbjörn Svensk 60:56 17 15:54 15 +1 293:02 34:01
  (6) Magnus Söderberg 38:07 19 8:28 16 +1 331:09 41:57
  (7) Rune Svensk 46:28 27 16:23 16 0 377:37 53:33
  (8) Hans Öberg 42:41 22 14:14 16 0 420:18 64:58
  (9) Tobias Ovander 51:18 13 12:55 16 0 471:36 75:40
  (10) Jan Johansson 96:42 19 36:36 17 +1 568:18 110:48
 
18 36 Helsingin Suunnistajat           574:31 117:01
  (1) Sami Kälviäinen 60:10 30 17:36 30 0 60:10 17:36
  (2) Ulf Meriheinä 66:41 29 23:24 29 -1 126:51 38:43
  (3) Jeppe Koivula 76:58 20 11:54 29 0 203:49 46:43
  (4) Mika Malinen 54:33 11 9:16 26 -3 258:22 50:26
  (5) Jukka Kyhäräinen 66:11 23 21:09 26 0 324:33 65:32
  (6) Jarkko Jaatela 33:23 8 3:44 22 -4 357:56 68:44
  (7) Ari-Pekka Koivisto 37:19 16 7:14 20 -2 395:15 71:11
  (8) Aki Saranen 52:54 29 24:27 22 +2 448:09 92:49
  (9) Timo Salin 52:06 16 13:43 18 -4 500:15 104:19
  (10) Pekka Niemelä 74:16 13 14:10 18 0 574:31 117:01
 
19 38 Ärla IF           614:31 157:01
  (1) Håkan Olofsson 60:14 31 17:40 31 0 60:14 17:40
  (2) Tomas Knutsson 49:07 14 5:50 23 -8 109:21 21:13
  (3) Oscar Vångell 70:43 12 5:39 17 -6 180:04 22:58
  (4) Kalle Larsson 50:03 6 4:46 13 -4 230:07 22:11
  (5) Roy Fransson 73:09 27 28:07 20 +7 303:16 44:15
  (6) Ivar Näsholm 40:07 25 10:28 19 -1 343:23 54:11
  (7) Mona Bierfeldt 44:14 25 14:09 19 0 387:37 63:33
  (8) Stig Arne Borg 52:08 27 23:41 19 0 439:45 84:25
  (9) Ulf Carlsson 61:46 26 23:23 19 0 501:31 105:35
  (10) Klas Caspar 113:00 21 52:54 19 0 614:31 157:01
 
20 8 Motala AIF OL           556:41 99:11
  (1) Fredrik Jönsson 54:03 21 11:29 21 0 54:03 11:29
  (2) Thomas Svensson 55:17 20 12:00 21 0 109:20 21:12
  (3) Gustav Åhrén 70:46 13 5:42 18 -3 180:06 23:00
  (4) Oskar Höglund 55:56 20 10:39 16 -2 236:02 28:06
  (5) Fredrik Korall 58:06 14 13:04 16 0 294:08 35:07
  (6) Tord Fransson 51:13 32 21:34 20 +4 345:21 56:09
  (7) Leif Efraimsson 59:06 34 29:01 22 +2 404:27 80:23
  (8) Christer Fransson 39:34 18 11:07 20 -2 444:01 88:41
  (9) Mats R Johansson 59:10 24 20:47 20 0 503:11 107:15
  (10) Kristian Nylander 53:30 23 Omstart 20 0 556:41 99:11
 
21 7 OK Denseln           559:14 101:44
  (1) Per Kempe 54:12 22 11:38 22 0 54:12 11:38
  (2) Christer Broström 73:47 35 30:30 31 +9 127:59 39:51
  (3) Erik Andersson 65:04 1 0:00 25 -6 193:03 35:57
  (4) Hans Brolund 47:34 3 2:17 22 -3 240:37 32:41
  (5) Anders Kleist 45:02 1 0:00 13 -9 285:39 26:38
  (6) Peter Lindebring 36:39 18 7:00 13 0 322:18 33:06
  (7) Arne Andersson 55:45 31 25:40 17 +4 378:03 53:59
  (8) Nils-Göran Kämpe 73:19 32 44:52 23 +6 451:22 96:02
  (9) Jonas Braam 54:24 19 16:01 22 -1 505:46 109:50
  (10) Björn Karlsson 53:28 22 Omstart 21 -1 559:14 101:44
 
22 12 Frölunda OL/OK Denseln           562:42 105:12
  (1) Stefan Johansson 55:22 29 12:48 29 0 55:22 12:48
  (2) Stefan Mårtensson 57:38 23 14:21 27 -2 113:00 24:52
  (3) Anders Hellgren 90:18 29 25:14 28 +1 203:18 46:12
  (4) Stefan Sjöblom 70:50 31 25:33 28 0 274:08 66:12
  (5) Johan Zettergren 68:08 25 23:06 28 0 342:16 83:15
  (6) Malin Lamm 38:42 21 9:03 28 0 380:58 91:46
  (7) Anders Lamm 40:56 21 10:51 27 -1 421:54 97:50
  (8) Kari Talltjärn 41:46 21 13:19 25 -2 463:40 108:20
  (9) Edvin Karlsson 42:03 6 3:40 21 -4 505:43 109:47
  (10) Martin Ahlqvist 56:59 25 Omstart 22 +1 562:42 105:12
 
23 24 Istrums SK           564:45 107:15
  (1) Lasse Karlsson 54:17 23 11:43 23 0 54:17 11:43
  (2) Tony Gustavsen 55:03 19 11:46 21 -2 109:20 21:12
  (3) Tony Larsson 72:10 16 7:06 19 -2 181:30 24:24
  (4) Jan-Ove Wiking 58:34 23 13:17 21 +2 240:04 32:08
  (5) Stefan Andersson 75:54 30 30:52 23 +2 315:58 56:57
  (6) Lars Börjesson 43:21 27 13:42 23 0 359:19 70:07
  (7) Bo Spångberg 36:16 12 6:11 21 -2 395:35 71:31
  (8) Joachim Friberg 37:28 13 9:01 18 -3 433:03 77:43
  (9) Krister Karlsson 75:28 31 37:05 24 +6 508:31 112:35
  (10) Anders Påhlman 56:14 24 Omstart 23 -1 564:45 107:15
 
24 25 Degerfors OK           584:04 126:34
  (1) Urban Ljungberg 43:24 15 0:50 15 0 43:24 0:50
  (2) Martin Ljungberg 51:30 17 8:13 12 -3 94:54 6:46
  (3) Mårten Martinsson 81:52 26 16:48 14 +2 176:46 19:40
  (4) Johan Lövgren 62:54 24 17:37 20 +6 239:40 31:44
  (5) Arvid Johnson 75:00 28 29:58 22 +2 314:40 55:39
  (6) Rolf Larsson 49:11 29 19:32 25 +3 363:51 74:39
  (7) Tore Martinsson 40:45 20 10:40 23 -2 404:36 80:32
  (8) Larseric Larsson 43:29 23 15:02 21 -2 448:05 92:45
  (9) Lars Jacobsson 58:34 23 20:11 23 +2 506:39 110:43
  (10) Thomas Ivansson 77:25 31 Omstart 24 +1 584:04 126:34
 
25 31 Matteus SI           590:03 132:33
  (1) Anders Joelsson 42:53 6 0:19 6 0 42:53 0:19
  (2) Tommy Patriksson 62:26 28 19:09 19 +13 105:19 17:11
  (3) Marcus Andersson 80:47 24 15:43 22 +3 186:06 29:00
  (4) Pontus Johnsson 54:57 15 9:40 23 +1 241:03 33:07
  (5) Tommy Törndahl 75:03 29 30:01 24 +1 316:06 57:05
  (6) Arne Joelsson 49:20 30 19:41 26 +2 365:26 76:14
  (7) Erik Joelsson 51:16 28 21:11 26 0 416:42 92:38
  (8) Martin Malmberg 40:13 19 11:46 24 -2 456:55 101:35
  (9) Sofie Strömberg 61:23 25 23:00 25 +1 518:18 122:22
  (10) Olle Joelsson 71:45 28 Omstart 25 0 590:03 132:33
 
26 19 Tjällmo-Godegårds OK           599:56 142:26
  (1) Erik Karlsson 43:22 14 0:48 14 0 43:22 0:48
  (2) Andreas Carlqvist 46:10 6 2:53 7 -7 89:32 1:24
  (3) Anders Svensk 68:34 7 3:30 5 -2 158:06 1:00
  (4) Thorbjörn Gustafsson 81:13 34 35:56 19 +14 239:19 31:23
  (5) Marie Svensk 64:42 20 19:40 21 +2 304:01 45:00
  (6) Lars Ström 50:00 31 20:21 21 0 354:01 64:49
  (7) Sievert Gustafsson 59:08 35 29:03 25 +4 413:09 89:05
  (8) Johan Åqvist 56:04 30 27:37 28 +3 469:13 113:53
  (9) Anders Doverfors 57:05 21 18:42 26 -2 526:18 130:22
  (10) James Melander 73:38 30 Omstart 26 0 599:56 142:26
 
27 30 OK Alehof           603:47 146:17
  (1) Bengt Johansson 53:14 20 10:40 20 0 53:14 10:40
  (2) Johan Uneman 49:24 15 6:07 17 -3 102:38 14:30
  (3) Stefan Dahl 91:27 30 26:23 26 +9 194:05 36:59
  (4) Oscar Svalin 66:52 29 21:35 27 +1 260:57 53:01
  (5) Per Grönroos 61:47 19 16:45 25 -2 322:44 63:43
  (6) Jack Grönroos 40:08 26 10:29 24 -1 362:52 73:40
  (7) Pierre Karlsson 43:08 23 13:03 24 0 406:00 81:56
  (8) Sten Olsson 59:23 31 30:56 27 +3 465:23 110:03
  (9) Lars Kullman 74:27 30 36:04 28 +1 539:50 143:54
  (10) Anders Lövgärd 63:57 26 Omstart 27 -1 603:47 146:17
 
28 32 Kristinehamns OK/OK Djerf           606:20 148:50
  (1) Per Jansson 43:58 18 1:24 18 0 43:58 1:24
  (2) Stefan Gunnarsson 66:48 30 23:31 24 +6 110:46 22:38
  (3) Per Fredberg 92:30 32 27:26 27 +3 203:16 46:10
  (4) Johan Celander 70:54 32 25:37 29 +2 274:10 66:14
  (5) Walter Keller 64:55 21 19:53 27 -2 339:05 80:04
  (6) Bertil Johansson 38:29 20 8:50 27 0 377:34 88:22
  (7) Jonas Larsson 45:01 26 14:56 28 +1 422:35 98:31
  (8) Runo Johansson 41:22 20 12:55 26 -2 463:57 108:37
  (9) Leif Celander 64:06 28 25:43 27 +1 528:03 132:07
  (10) Thord Salenbäck 78:17 33 Omstart 28 +1 606:20 148:50
 
29 23 Boxholm-Mjölby OL           647:57 190:27
  (1) Patrik Kleist 52:37 19 10:03 19 0 52:37 10:03
  (2) Roland Tengvall 70:52 33 27:35 28 +9 123:29 35:21
  (3) Torbjörn Carlsson 80:26 23 15:22 30 +2 203:55 46:49
  (4) Kenth Edin 78:31 33 33:14 30 0 282:26 74:30
  (5) Christer Karlsson 68:09 26 23:07 29 -1 350:35 91:34
  (6) Peter Laudon 36:06 17 6:27 29 0 386:41 97:29
  (7) Karl-Johan Norén 57:38 33 27:33 29 0 444:19 120:15
  (8) Urban Andersson 52:46 28 24:19 29 0 497:05 141:45
  (9) Jimmy Alenius 77:20 32 38:57 29 0 574:25 178:29
  (10) Conny Bruhn 73:32 29 Omstart 29 0 647:57 190:27
 
30 16 NAIS OK           674:58 217:28
  (1) Håkan Träff 61:42 33 19:08 33 0 61:42 19:08
  (2) Vesa Jussila 70:11 32 26:54 32 -1 131:53 43:45
  (3) Thomas Pettersson 94:42 33 29:38 31 -1 226:35 69:29
  (4) Anders Johansson 66:09 28 20:52 31 0 292:44 84:48
  (5) Ola Lundgren 95:38 35 50:36 30 -1 388:22 129:21
  (6) Niklas Samuelsson 43:26 28 13:47 30 0 431:48 142:36
  (7) Calle Nöjd 54:00 30 23:55 30 0 485:48 161:44
  (8) Ralf Lindgren 48:29 26 20:02 30 0 534:17 178:57
  (9) Simon Nyberg 62:33 34 Omstart 30 0 596:50 200:54
  (10) Peter Stenbäck 78:08 32 Omstart 30 0 674:58 217:28
 
31 13 Pälkäneen Luja-Lukko           744:03 286:33
  (1) Seppo Hakala 83:56 34 41:22 34 0 83:56 41:22
  (2) Lasse Westerholm 67:38 31 24:21 34 0 151:34 63:26
  (3) Pekka Jokinen 98:18 35 33:14 34 0 249:52 92:46
  (4) Pekka Linnaimaa 62:59 25 17:42 32 -2 312:51 104:55
  (5) Hannu Kortetjärvi 76:54 31 31:52 31 -1 389:45 130:44
  (6) Pentti Järvinen 61:29 35 31:50 31 0 451:14 162:02
  (7) Olli Alanissi 57:28 32 27:23 31 0 508:42 184:38
  (8) Esko Mattila 73:07 35 Omstart 32 +1 581:49 226:29
  (9) Jarmo Kallio 75:01 35 Omstart 32 0 656:50 260:54
  (10) Usko Kylmänen 87:13 34 Omstart 31 -1 744:03 286:33
 
32 15 Rastivarsat 2           758:38 301:08
  (1) Tommi Maasilta 54:38 28 12:04 28 0 54:38 12:04
  (2) Jussi-Petri Hirvonen 73:12 34 29:55 30 +2 127:50 39:42
  (3) Arttu Munukka 117:58 36 52:54 33 +3 245:48 88:42
  (4) Antti Lepola 87:28 35 42:11 34 +1 333:16 125:20
  (5) Kimmo Kalpio 86:10 34 41:08 33 -1 419:26 160:25
  (6) Matti Laitinen 51:37 33 21:58 32 -1 471:03 181:51
  (7) Henri Munukka 51:18 29 21:13 32 0 522:21 198:17
  (8) John Laukka 49:23 33 Omstart 31 -1 571:44 216:24
  (9) Andrei Sandalnev 52:28 33 Omstart 31 0 624:12 228:16
  (10) Ari Kyöstilä 134:26 37 Omstart 32 +1 758:38 301:08
 
33 28 Stigfinnarna           892:24 434:54
  (1) Juha Loenberg 54:31 26 11:57 26 0 54:31 11:57
  (2) Magnus Irestig 77:35 36 34:18 33 +7 132:06 43:58
  (3) Robert Irestig 97:51 34 32:47 32 -1 229:57 72:51
  (4) Kristian Lundgren 93:38 37 48:21 33 +1 323:35 115:39
  (5) Christer Wilhelmsson 81:40 32 36:38 32 -1 405:15 146:14
  (6) Gertrud Wilhelmson 72:35 36 42:56 33 +1 477:50 188:38
  (7) Kjell Bergman 80:38 36 50:33 33 0 558:28 234:24
  (8) Kerstin Lodenberg 80:03 36 Omstart 33 0 638:31 283:11
  (9) Lars Rolf 150:21 37 Omstart 33 0 788:52 392:56
  (10) Åke Bergman 103:32 36 Omstart 33 0 892:24 434:54
 
34 18 ASS Raisu Lumous           924:50 467:20
  (1) Ville Laukka 131:34 35 89:00 35 0 131:34 89:00
  (2) Kasperi Launis 90:41 37 47:24 35 0 222:15 134:07
  (3) Hannu Ahlqvist 132:28 37 67:24 35 0 354:43 197:37
  (4) Jyrki Piirainen 92:20 36 47:03 35 0 447:03 239:07
  (5) Kristiina Ahlqvist 100:28 36 55:26 34 -1 547:31 288:30
  (6) Teija Launis 56:15 37 Omstart 34 0 603:46 314:34
  (7) Kari Launis 84:17 37 Omstart 34 0 688:03 363:59
  (8) Timo Harjula 55:03 34 Omstart 34 0 743:06 387:46
  (9) Jouni Ijas 87:07 36 Omstart 34 0 830:13 434:17
  (10) Juhani Lehto 94:37 35 Omstart 34 0 924:50 467:20
 
  22 Gotland komb           Ej godk.  
  (1) Andreas Nikolausson Ej godk.         Ej godk.  
  (2) Ulf Nilsson 57:12 22 13:55     Ej godk.  
  (3) Brent Godman 75:11 19 10:07     Ej godk.  
  (4) Kjell Nilsson 68:20 30 23:03     Ej godk.  
  (5) Göran Kimell 67:30 24 22:28     Ej godk.  
  (6) Kjell Skalberg 39:18 24 9:39     Ej godk.  
  (7) Ronny Liljegren 35:32 9 5:27     Ej godk.  
  (8) Magnus Ihreskog 38:10 15 9:43     Ej godk.  
  (9) Håkan Mattsson 50:56 12 12:33     Ej godk.  
  (10) Mattias Westfält 77:11 14 17:05     Ej godk.  
 
  37 Tampereen Pyrintö           Ej godk.  
  (1) Petteri Kähäri 43:07 11 0:33 11 0 43:07 0:33
  (2) Pekka Ahonen 54:46 18 11:29 14 +3 97:53 9:45
  (3) Janne Märkälä 71:54 15 6:50 11 -3 169:47 12:41
  (4) Severi Eerola 58:27 22 13:10 12 +1 228:14 20:18
  (5) Timo Äijälä Ej godk.         Ej godk.  
  (6) Juha-Pekka Harju 30:39 3 1:00     Ej godk.  
  (7) Reijo Viitanen 35:54 10 5:49     Ej godk.  
  (8) Mikko Heinämäki 31:04 6 2:37     Ej godk.  
  (9) Jarno Salmelin 44:18 8 5:55     Ej godk.  
  (10) Jouni Mähönen 64:03 6 3:57     Ej godk.  
 
  11 Akilles OK           Ej godk.  
  (1) Peter Tallberg Ej godk.         Ej godk.  
  (2) Anders Lindahl 60:45 26 17:28     Ej godk.  
  (3) Janne Liuko 81:00 25 15:56     Ej godk.  
  (4) Emil Johansson 63:46 26 18:29     Ej godk.  
  (5) Peter Stenbäck 81:56 33 36:54     Ej godk.  
  (6) Vesa Isoniemi 53:37 34 23:58     Ej godk.  
  (7) Michael Lillands 42:22 22 12:17     Ej godk.  
  (8) Tom Roselius Ej godk.         Ej godk.  
  (9) Björn Aldén 66:37 29 28:14     Ej godk.  
  (10) Jan Aldén 71:42 27 Omstart     Ej godk.  
 
  10 Snättringe SK           Ej start  
  (1) N. N. Ej start         Ej start  
  (2) N. N. Ej start         Ej start  
  (3) N. N. Ej start         Ej start  
  (4) N. N. Ej start         Ej start  
  (5) N. N. Ej start         Ej start  
  (6) N. N. Ej start         Ej start  
  (7) N. N. Ej start         Ej start  
  (8) N. N. Ej start         Ej start  
  (9) N. N. Ej start         Ej start  
  (10) N. N. Ej start         Ej start  
 


Skapad 2011-08-10 14:34:34 med OLA version 5.0.0-26
Senast uppdaterad: 2011-08-10, 23:22:17
  Utskriftsvänlig version   Sida för utskrift