Halvårskalender hösten 2021

JULI 2021
Datum  Aktivitet 
To 1  
Fr 2  
3 Övernattning Ekängens IF Fotbollscup 
4 Övernattning Ekängens IF Fotbollscup, Helena Tedensjö 
v 27  
5  
Ti 6 Tjust 2-dagars dag 1, medel, Ankarsrums OK 
NOK-träning, Finspång SOK 
Intervaller på LOK-milen, Nån form av tidsstyrda intervaller på LOKmilen. 
On 7 Tjust 2-dagars dag 2, lång, Ankarsrums OK 
To 8  
Fr 9  
10  
11  
v 28  
12  
Ti 13 Intervaller på LOK-milen, Nån form av tidsstyrda intervaller på LOKmilen. 
On 14  
To 15  
Fr 16  
17  
18  
v 29  
19  
Ti 20 Intervaller på LOK-milen, Nån form av tidsstyrda intervaller på LOKmilen. 
On 21  
To 22  
Fr 23  
24 JVM-test, sprint, OK Orion, SOFT 
25 JVM-test, lång, OK Orion, SOFT 
v 30  
26 JVM-test, medel, OK Orion, SOFT 
Ti 27 Intervaller på LOK-milen, Nån form av tidsstyrda intervaller på LOKmilen. 
On 28  
To 29  
Fr 30  
31 OK Hällens medeldistans, endast D/H18-21 
Uthyrt Fredrik Gustavsson 
AUGUSTI 2021
Datum  Aktivitet 
1 OK Hällens medeldistans, EJ D/H18-21 
Uthyrt Fredrik Gustavsson 
v 31  
2 OK Hällens 3-dagars, dag 1, medel, OK Hällen 
Ti 3 OK Hällens 3-dagars, dag 2, lång, OK Hällen 
Intervaller på LOK-milen, Nån form av tidsstyrda intervaller på LOKmilen. 
Gul/Orange/Violett/Junior: U-10milaträning, Älgsjön Kolmården 
On 4 OK Hällens 3-dagars, dag 3, lång, OK Hällen 
To 5 Stjärnorpsmedeln, OK Denseln, Stjärnorps SK 
Fr 6 Ungdomens 10-mila, Fagersanna - Västergötland 
7 Ungdomens 10-mila, IF Hagen, Tibro OK, Tidaholm SOK Sisu 
8 Tjällmoträffen, Tjällmo-Godegårds OK 
Uthyrt Madeleine Ölfvingsson 
v 32 LOK-gårdsvärdar
Karl Schärlund, Hanna Schärlund, Carolina Magnusson, Per O Magnusson
9 Måndagsgänget, Uppstart 
Ti 10 Gul/Orange/Violett: Grovkompass 
Svart: Intervaller, LOK-gården 
Motionsgrupp: Kartminne 
On 11  
To 12 Ulrikamedeln, IFK Linköpings OS 
World Cup - Långdistans, Idre 
Lok-gården stängd 
Fr 13  
14 Höstorienteringen, Nyköpings OK 
World Cup - Medeldistans, Idre 
15 World Cup - Stafetter, Idre 
Medel-KM, Gamleby OK 
v 33 LOK-gårdsvärdar
Anders Knutsson, Patrik Nilsson, Gaute Thomassen, Victor Jiglund
16 Måndagsgänget,arbete LOK-gården 
Styrelsemöte 
Ti 17 Vit: Uppstart 
Gul: Uppstart 
Orange: Uppstart 
Violett: Uppstart 
Motionsgrupp 
Svart: Intervaller, LOK-gården 
On 18 Staffans minne, sprint, Boxholms OK 
To 19 Jukola- o Venlakavlarna Resa 19/8-23/8 
Ungdomsserien deltävling 3, Linköpings OK 
Lok-gården stängd 
Fr 20 Götalandsmästerskapen, sprint, Frölunda OL/Tolereds AIK 
21 Götalandsmästerskapen, lång, Frölunda OL/Tolereds AIK 
Kolmårdsträffen, medel, Tjalve IF 
22 Jukola- o Venlakavlarna 
Götalandsmästerskapen, stafett, Frölunda OL/Tolereds AIK 
Kolmårdsträffen, lång, Tjalve IF 
v 34 LOK-gårdsvärdar
Anna Otterborg, Claes Otterborg, Jörgen Blomvall, Tomas Boman
23 Måndagsgänget,arbete LOK-gården 
Ti 24 Grön: Uppstart 
Klädbytardag 
Vit: Träning 
Gul/Orange/Violett: Precisionsorientering 
Svart: Intervaller, LOK-gården 
Motionsgrupp 
UngK-möte 
On 25 Lokveteranerna 10.00-12.00 
To 26 Ungdomsserien deltävling 4, OK Skogsströvarna 
Vet-OL TGOK 
LOK-gården stängd 
Svart: OL-teknik, Trädgårdstorp 
Möte inför Natt-DM, LOK-gården 
Fr 27 Veteran-SM, sprint, Köping-Kolsva OK 
SM, medel, Swedish League, #6, kval, Norrbottens OF m.fl. 
28 Finspångsorienteringen, medel, Finspångs SOK 
Veteran-SM, medel, Köping-Kolsva OK 
SM, medel, Swedish League, #6, final, Norrbottens OF m.fl. 
29 Veteran-SM, lång, Köping-Kolsva OK 
SM, stafett, Norrbottens OF m.fl. 
v 35 LOK-gårdsvärdar
Mattias Berglund, Ann Larsson, Peter Svenmarck, Anna Sofie Bark
30 Måndagsgänget,arbete LOK-gården 
Skogslek 
Ti 31 Orange/Violett NOK-träning Söderköping 
Vit: Bana med andra ledstänger 
Grön:Stjärnorientering 
Gul/Orange/Violett: Stjärnkampsuppdrag - Regelquiz 
Svart: Intervaller, LOK-gården 
Motionsgrupp 
SEPTEMBER 2021
Datum  Aktivitet 
On 1 LOK-veteranerna 10.00-12.00 
To 2 Ungdomsserien deltävling 5, OK Eken 
Vet-OL OKS 
Violett träning veckans bana i Vidingsjö 
Fr 3  
4 DM, medel, Mjölby OK 
Uthyrt Johan Persson 16,00-21,00 
5 DM, stafett, Björkfors GoIF 
v 36 LOK-gårdsvärdar
Sara Söderqvist, Oscar Rydberg, Ingmar Cederholm, Thorbjörn Emilsson
6 Måndagsgänget, arbete LOK-gården 
Skogslek 
Ti 7 Violett/Orange: NOK-träning Norrköping 
Grön: EkorrenCup-träning 
Vit: Stjärn-OL 
Gul/Orange/Violett: Riktning ut 
Motionsgrupp 
Svart: Intervaller, LOK-gården 
On 8 LOK-veteranerna 10.00-12.00 
Radiopejlorienterings- träning, LOK-gården 
To 9 Vet-OL IFK Lkpg 
Prova på radiopejlorientering, LOK-gården 
Gul/Orange/Violett: Optimeringsbana 
Fr 10 Natt-DM, LOK 
11  
12 DM, lång, NAIS 
v 37 LOK-gårdsvärdar
Anna Kullberg, Axel Kullberg, Johan Sköld, Erik Sköld
13 Måndagsgänget, arbete LOK-gården 
Skogslek 
Rockgympa, Utanför LOK-gården 
Ti 14 Ungdom och vuxna: Mountainbike-orientering (MTBO) i Slaka, Slaka 
Grön: Sprintorientering 
Vit: Rävjakt 
Gul/Orange/Violett: OL-teknik 
Motionsgrupp 
Svart: Intervaller, LOK-gården 
On 15 LOK-veteranerna 10.00-12.00 
To 16 Vet-OL Finspång SOK 
OL-Intervaller, Åbysäcken, Hackefors 
Nattorientering: Banor Gul, Orange & Violett svårighetsgrad 
Fr 17 UngdomsSM, sprint, Falköpings AIK OK 
18 SM lång, kval. Swedish League #7, Idefjordens SK, Kvillebyns SK 
Ungdomsserien final, IFK Linköping 
UngdomsSM, lång, Falköpings AIK OK 
Uthyrt Therese Klintberg 
19 SM lång, final. Swedish League #7, Idefjordens SK, Kvillebyns SK 
UngdomsSM, distriktsstafett, Falköpings AIK OK 
v 38 LOK-gårdsvärdar
Per Zeijlon, Tom Axelsson, Pelle Skullman, Karin Skullman
20 Måndagsgänget, arbete LOK-gården 
Skogslek 
Styrelsemöte, LOK-gården 
Ti 21 Skol-OL, Vidingsjö 
Grön: Ledstångsbyte 
Vit: Stafetträning inför Ekorren Cup 
Gul/Orange/Violett: Stafetträning inför Ekorren Cup 
ÖOF styrelsemöte, LOK-gården, styrelserummet 
Motionsgrupp 
Svart: Intervaller, LOK-gården 
On 22 Höstdagjämningen 
LOK-veteranerna 10.00-12.00 
Hittaut-möte 
To 23 Vet-OL Boxholms OK 
Lok-gården stängd 
Gul/Orange/Violett: Kurvbild 
Fr 24  
25 Ljungsbrokampen, OK Skogsströvarna 
26 Ekorren Cup, Linköpings OK 
v 39 LOK-gårdsvärdar
Emma Berggren, Fredrik Berggren, Johan Åtting, Madeleine Ölfvingsson
27 G/O/V: Optimeringsbana på egen hand 
Måndagsgänget,arbete LOK-gården 
Skogslek 
Uthyrt 
Ti 28 Skol-OL, Vidingsjö 
Vit: Skärmkollen 
Grön: Keps-OL 
G/O/V: Kontrollplockning i Slaka 
Motionsgrupp 
Svart: Intervaller, LOK-gården 
Juniorsamling, LOK-gården 
On 29 LOK-veteranerna 10.00-12.00 
To 30 Vet-OL Mjölby OK 
Gul/Orange/Violett: Intervaller i skog 
OKTOBER 2021
Datum  Aktivitet 
Fr 1  
2 OL-skytte sprint, Ecoaims, OK Tisaren 
Mälarmårdsdubbeln, medel, Katrineholms OK/OK Tjärnen 
XC-race, Vidingsjö motionscentrum 
3 Mälarmårdsdubbeln, lång, Katrineholms OK/OK Tjärnen 
OL-skytte sprint, Ecoaims, OK Tisaren 
Träning de lyx, Linköpings OK 
v 40 LOK-gårdsvärdar
Hanna Modig Tjärnström, Julia Modig Tjärnström, Anna Wehlin, Lisa Jonsson Nordin
4 G/O/V: Optimeringsbana på egen hand 
Måndagsgänget,arbete LOK-gården 
Uthyrt Lena Strömbäck 
Stationsgympa , Bäckskolan  
Ti 5 Vit: Sprint med SI 
Grön: Banor från Sälen 
Gul/Orange/Violett: Korridor-OL 
Svart: Intervaller, LOK-gården 
Motionsgrupp 
On 6 Lok-veteranerna 10.00-12.00 
Skol-OL, Vidingsjö 
To 7 Vet-OL OK Kolmården 
LOK-gården stängd 
G/O/V Natt-KM utom tävlan, Malmslätt 
Natt-KM, Malmslätt 
Fr 8  
9 Uthyrt Sandra Strömberg 
10 DM sprint, OK Motala 
v 41 LOK-gårdsvärdar
Lotta Larsson, Mårten Larsson, Johan Lillecreutz, Niklas Wärnström
11 Måndagsgänget,arbete LOK-gården 
Uthyrt 
Rockgympa + Innebandy, Bäckskolan 
Ti 12 Grön: Bygga landskap, Inomhus 
Vit: Gena, snedda 
Gul/Orange/Violett: Grovkompass 
Svart: Intervaller, LOK-gården 
Motionsgrupp 
On 13 Lok-veteranerna 10.00-12.00 
To 14 Nattcup #1, OK Skogsströvarna 
Vet-OL Motala AIF 
Lok-gården stängd, Spring gärna Nattcup i Olstorp  
Fr 15 Daladubbeln 
16 Daladubbeln, stafett, Karlsbyhedens OK/Korsnäs IF OK/OK Kåre 
SM sprint, kval o final, OK Roslagen 
17 Daladubbeln, patrull, Karlsbyhedens OK/Korsnäs IF OK/OK Kåre 
SM sprintstafett, OK Roslagen 
v 42 LOK-gårdsvärdar
Leif Lindgren, Tina Lindgren, Johan Jylltorp, Eva Jylltorp
18 Måndagsgänget,arbete LOK-gården 
Uthyrt Lena Strömbäck 
Stationsgympa, Bäckskolan 
Styrelsemöte 
Ti 19 Grön: Avslutning 
Vit: Definitionsstafett 
Gul/Orange/Violett: 2,5 km på tid 
Motionsgrupp: Kompasskurs 
Svart: Intervaller, LOK-gården 
Gul/Orange/Violett: Planeringsmöte, LOK-gården 
Senjun-kommittén , Styrelserummet 
On 20 LOK-veteranerna 10.00-12.00 
To 21 Nattcup #2, Linköpings OK 
Arrangemangskommittémöte, Styrelserummet 
Fr 22 Skol-OL, Vidingsjö 
Fredagsmys för gul/orange/violett, Ungdomskommittéen 
23 Swedish League, #9, lång, Gotlands Bro OK 
Helg utan älg, lång, Gotlands Bro OK 
24 Helg utan älg, medel, Gotlands Bro OK 
Swedish League, #10, jaktstartsfinal, avkortad lång, Gotlands Bro OK 
v 43 LOK-gårdsvärdar
Per Magnusson, Mia Eronn, Bertil Eronn, Johan Källsand
25 Måndagsgänget,arbete LOK-gården 
Rockgympa (med vila), Bäckskolan 
Uthyrt 
Ti 26 Ramundernatten, Söderköpings OK 
Vit: Reflexbana med grillning 
Gul/Orange/Violett: Linje-OL 
Svart: Intervaller, LOK-gården 
Motionsgrupp 
On 27 LOK-veteranerna 10.00-12.00 
To 28 Nattcup #3, Tjällmo Godegård OK 
Fr 29  
30 Smålandskavlen, Gränna-Bygdens OK/IKHP Huskvarna 
Höstmedeln, Ok Kolmården 
Uthyrt Anders Lagerström 
31 Sommartid slutar 
Smålandskavlen, Gränna-Bygdens OK/IK Hakarpspojkarna 
NOVEMBER 2021
Datum  Aktivitet 
v 44 LOK-gårdsvärdar
Peter Jakobsson, Gustaf Olsson, Alva Olsson, Fredrik Johansson
1 Allhelgonadagen 
Måndagsgänget,arbete LOK-gården 
Bokat Lena Strömbäck 
Stationsgympa, Bäckskolan 
Ti 2 Gul/Orange/Violett: Reflex-OL 
Motionsgrupp 
Svart: Intervaller, LOK-gården 
Möte Ungdomskommittén, Digitalt 
On 3 LOK-veteranerna 10.00-12.00 
To 4 Nattcup #4, IFK Linköping 
Vet-OL Tjalve IF 
Lok gården stängd 
Gul/Orange/Violett: Nattcup 
Fr 5 Resa Natt-SM junior och senior och Ultra-SM juniorer, Österåker resp Snättringe 
SM natt, OK Österåker, Waxholms OK 
6 Alla helgons dag 
Uthyrt 
7 SM ultralång för juniorer, Snättringe SK 
Prova på radiopejlorientering, LOK-gården 
v 45 LOK-gårdsvärdar
Pia Vångell, Marie Rubér, Markus Henriksson, Stina Sterner
8 Måndagsgänget,arbete LOK-gården 
Styrelsemöte 
Rockgympa  
Ti 9 Svart: Sprint-OL med ungdomarna, LOK-gården 
Gul/Orange/Violett: Sprint-OL #1, Blästadsskolan 
Motionsgrupp 
Juniorsamling 
On 10 LOK-veteranerna 10.00-12.00 
Tonår Plaza-Violett, Friskis & Svettis Harvestad 
To 11 Orange/Violett: Stigdistans 
Fr 12 O-event, dag 1, Sprint by Night, Borås GIF 
Säsongsavslutning i Borås, Borås 
13 O-event, dag 2, Downhill Sprint, Hestra IF 
14 Fars dag 
O-event, dag 3, Zoorienteringen, IK Ymer 
v 46 LOK-gårdsvärdar
Patrik Gustavsson, Inger Gustås, Per Gustås
15 Måndagsgänget,arbete LOK-gården 
Stationsgympa, Bäckskolan 
Ti 16 PRO Landeryd 10-12 
Gul/Orange/Violett: Sprint-OL #2, Vidingsjö 
Svart: Intervaller, LOK-gården 
On 17 LOK-veteranerna 10.00-12.00 
Tonår Plaza-Orange, Friskis & Svettis Harvestad 
To 18 Orange/Violett: Löpträning med karta 
Svart: Tjejsamling! , LOK-gården 
Fr 19  
20 Eftersäsongsläger, OK Kolmården 
21 Eftersäsongsläger, OK Kolmården 
Sunes bana 
v 47 LOK-gårdsvärdar
Kristyna Hlubuckova, Sven Engström, Frida Jönsson Hellstadius, Anna Johansson
22 Måndagsgänget,arbete LOK-gården 
Uthyrt 
Rockgympa (med vila), Bäckskolan 
Ti 23 PRO Landeryd 10-12 
Gul/Orange/Violett: Sprint-OL #3, Mjärdevi 
Svart: Intervaller, LOK-gården 
Höstmöte, LOK-gården 
On 24 LOK-veteranerna 10.00-12.00 
To 25 Orange/Violett: Löpträning med karta 
ÖOF ordförandeträff, LOK-gården 
Fr 26  
27 Ungdomarnas höstfest, Hangaren 
28 1:a advent 
Sunes bana 
v 48 LOK-gårdsvärdar
Torgny Faxén, Carina Faxén, Fredrik Lindström, Peter Olin
29 Måndagsgänget,arbete LOK-gården 
Uthyrt ÖOF:s arrangemangskommitté 
Stationsgympa, Bäckskolan 
Ti 30 PRO Landeryd 10-12 
Gul/Orange/Violett: Sprint-OL #4, Harvestad 
Svart: sprint-ol, LOK-gården 
Juniorsamling 
DECEMBER 2021
Datum  Aktivitet 
On 1 LOK-veteranerna 10.00-12.00 
Tonår Plaza, Friskis & Svettis Harvestad 
To 2 Orange/Violett: Midvinterduell etapp 1 
Midvinterduell etapp 1, OK Skogsströvarna 
Fr 3  
4 Tiomilaläger, Ånnaboda 
5 2:a advent 
Sunes bana, Vidingsjö-Smedstad 
v 49 LOK-gårdsvärdar
Niklas Olsson, Henrik Anderjon, Stina Anderjon, Martin Strömgren
6 Måndagsgänget,arbete LOK-gården 
ÖOF styrelsemöte, LOK-gården 
Ti 7 PRO Landeryd 10-12 
Gul/Orange/Violett: Skog i ljus 
Svart: Intervaller, LOK-gården 
On 8 LOK-veteranerna 10.00-12.00 
To 9 Orange/Violett: Löpträning med karta 
Fr 10  
11  
12 3:e advent 
Skinkloppet 
v 50 LOK-gårdsvärdar
Ulla Kjell, Anders Kjell, Jonathan Jylltorp, Gunnar Engström
13 Luciadagen 
Måndagsgänget,arbete LOK-gården 
Uthyrt 
Ti 14 PRO Landeryd 10-12 
Gul/Orange: Rävjakt 
Violett: Intervaller med svart 
Svart: Intervaller, LOK-gården 
Juniorsamling 
On 15 LOK-veteranerna 10.00-12.00 
To 16 Orange/Violett: Löpträning med karta 
Fr 17  
18  
19 4:e advent 
v 51 LOK-gårdsvärdar
Lotta Granholm, Göran Hektor, Maria Kjellman
20 Måndagsgänget,årsavslutning 
Ti 21 Vintersolståndet 
PRO Landeryd 10-12 
Svart: Intervaller, LOK-gården 
Gul/Orange/Violett: Julspecial 
Styrelsemöte 
On 22 LOK-veteranerna 10.00-12.00 
To 23  
Fr 24 Julafton 
Alla som vill ha klappar: Intervaller, Ute 
25 Juldagen 
26 Annandag jul 
v 52  
27  
Ti 28 Gul/Orange/Violett: Egen träning 
On 29  
To 30 Gul/Orange/Violett: Egen träning 
Fr 31 Nyårsafton 
Banläggare Sune