Månadskalender april 2021

Datum  Tid  Aktivitet  Ansvarig  Underlag  Tid 
To 1 Skärtorsdagen 
17:45  Orange/Violett: Löpträning med karta & kompass, P-platsen Ekängssjön   Johan Åtting   Skog o stig   60-75 
18:00  Stigdistans  Hanna Modig Tjärnström   Stig/obanat   60-90 min 
Fr 2 Långfredagen 
3 Påskafton 
  Långdistans-OL, lördag  Per, Inger, Johanna Gustås       
4 Påskdagen 
  Långdistans-OL, söndag  Per, Inger, Johanna Gustås       
v 14 LOK-gårdsvärdar
Gitte Engström, Stefan Engström, Thomas Rimhagen, Therese Klintberg
5 Annandag påsk 
10:00  Teknikträning, Korsbäcken, Kila  Johan Otterström       
Ti 6 17:30  Vit: Koll på kartan, LOK-gården  Johan Otterström       
17:45  Gul/Orange/Violett: Påskris-stafett  Oscar Rydberg       
18:00  Motionsgrupp  Per Zeijlon      60 
18:00  Svart: Intervaller, LOK-gårdsparkeringen  Julia Modig Tjärnström   Stig   30 
On 7          
To 8 17:45  Gul/Orange/Violett: Grovkompass  Johan Åtting       
18:00  Stigdistans  Julia Modig Tjärnström   Stig/obanat   60-90 min 
Fr 9          
10   Orange/Violett: NOK-träning Grosvad, Finspång  Kristina Ljunggren       
  Träningar i Östergötland  Magnus Herberthson       
  Swedish League, #1, medel, Västerviks OK         
  SL och SM i April  Gitte Engström       
11   SM, ultralång, Swedish League, #2, Västerviks OK         
v 15 LOK-gårdsvärdar
Roushan Rezvani Arany, Anna Call, Roger Kihlberg, Ulrika Kihlberg
12          
Ti 13 17:30  Vit: Små slingor, LOK-gården  Mats Adolfsson       
17:45  Gul/Orange/Violett: Korridor-OL  Bertil Eronn       
18:00  Motionsgrupp  Karin Olofsson      60 
18:00  Svart: Intervaller, LOK-gården  Jörgen Sköld   Stig   18 
18:40  Lithe Vilses Lång-KM, Vidingsjö  Åke Ljunggren   Skog    
20:00  Ungdomskommittémöte, Digitalt  Tomas Boman       
On 14          
To 15 17:45  Gul/Orange/Violett: Skogsintervaller  Jan Johansson       
18:00  Stigdistans  Julia Modig Tjärnström   Stig/obanat   60-90 min 
Fr 16          
17   Träningar i Östergötland         
  Familjeaktivitet, Karl Schärlund  Per Johansson       
11:00  Träning på tävlingsbanor, Slättkärr  Johan Otterström       
18          
v 16 LOK-gårdsvärdar
Tove Ekström, Johanna Gustås, Johan Stenström, Karin Olofsson
19 17:00  Medel i Valla  Hanna Modig Tjärnström   Skog   30-60 
17:30  Skogslek startar  Stina Sterner       
18:00  Styrelsemöte - digitalt  Lena Strömbäck       
Ti 20 17:30  Vit: Linje-OL / hitta vilse, LOK-gården  Anna Call       
17:45  Gul/Orange/Violett: Kartdefinition  Henrik Elnegård       
18:00  Svart: Intervaller, LOK-gårdsparkeringen  Christian Enberg   Stig   24 
18:00  Motionsgrupp: Samling Ekäng  Lena Strömbäck      60 
On 21 18:00  Styrelsemöte, ÖOF, LOK-gården  Per Magnusson       
To 22 17:30  Grön grupp startar  Tomas Boman       
17:45  Gul/Orange/Violett: Sprint-OL, Mjärdevi  Martin Jareland   Gräs/Asfalt    
18:00  Stigdistans  Julia Modig Tjärnström   Stig/obanat   60-90 min 
Fr 23          
24   EM-test + kval SM, knockout-sprint, OK Roslagen         
  Ungdom: NOK-träning Borgsmo, Norrköping  Martin Jareland       
25   SM, knockout-sprint, OK Roslagen         
  Träningar i Östergötland         
v 17 LOK-gårdsvärdar
Jonas Roth, Erik Martinsson, Peter Eriksson, Markus Åkerblom
26          
Ti 27 17:30  Klädbytardag  Anna Otterborg       
17:30  Vit: Klädnype-OL, LOK-gården  Björn Beckius       
17:45  Gul/Orange/Violett: Kurvbild Hackefors  Patrik Nilsson       
18:00  Svart: Intervaller, LOK-gårdsparkeringen  Johan Allard   Stig   24 
18:00  Motionsgrupp  Inger Gustås      60 
On 28          
To 29 17:30  Klädbytardag  Anna Otterborg       
17:45  Gul/Orange/Violett: Keps-OL Sturefors  Rikard Borg       
Fr 30 Valborgsmässoafton