Månadskalender juni 2024

Datum  Tid  Aktivitet  Ansvarig 
1   VÖOL OL-skyttedubbeln Klassisk   
09:00  Bokat för jubileumsfirande  Per Johansson 
11:00  Sprint-KM, Ebbepark  Åke Ljunggren 
13:00  90-årsfirande, Mat och aktiviteter i LOK-gården  Tina Lindgren 
2   VÖOL OL-skyttedubbeln SM Sprint   
v 23 LOK-gårdsvärdar
Karin Olofsson, Lena Strömbäck, Fredrik Gustafsson, Carolina Magnusson
3 09:00  Måndagsgänget, arbete LOK-gården  Stephan Svensson 
Ti 4   NOK-OL: Matteus   
17:30  Vit: Rävjakt  Sara Helander 
17:30  Grön: Sprint Vidingsjö  Pontus Wessman 
17:30  Grön: Tre små  Pontus Wessman 
17:45  Motionsgruppen  Lena Strömbäck 
17:45  Gul/Orange/Violett: Teknikträning, Parkeringen vid Sandviks Camping. Samåkning från LOK 17.10  Lars Asplund 
18:00  Svart: Intervaller, LOK-gården  Therese Klintberg 
19:15  Unga ledare, Styrelserummet  Martin Jareland 
On 5 09:00  LOK-veteranerna 09.00 -12.00  Bertil Eriksson 
To 6 Sveriges nationaldag 
12:00  Uthyrt   Per Johansson 
Fr 7      
8      
9      
v 24 LOK-gårdsvärdar
Anna Call, Mats Backteman, Karin Backteman, Emma Backteman
10 09:00  Måndagsgänget, arbete LOK-gården  Stephan Svensson 
18:00  Unga ledare, Styrelserummet  Martin Jareland 
Ti 11 17:30  Grön: Sommaravslutning  Pontus Wessman 
17:45  Motionsgruppen   
17:45  Vit/Gul/Orange/Violett: Sommaravslutning  Fredrik Lindström 
18:00  Svart: Intervaller, LOK-gården  Therese Klintberg 
19:00  Tävling 2025, Källarrummet  Thomas Stenström 
19:30  Planeringsmöte gul/orange/violett, styrelserummet  Roger Kihlberg 
On 12 09:00  LOK-veteranerna 09.00 -12.00  Bertil Eriksson 
To 13   Gul/Orange/Violett: Egen träning   
  Lok-gården stängd  Anna Call 
Fr 14 13:50  Resa Venla/Jukola, Lakia  Christian Enberg 
15   Jukola- & Venlakavlen, Kauhava (1 h öster om Vasa)   
16   Jukola- & Venlakavlen, Kauhava   
v 25 LOK-gårdsvärdar
Monika Edstam, Inger Berg, Anders Berg, Andreas Berg
17   SOL-skola 2024 Anmälan för deltagare  Lucas Berggren 
09:00  SOL skola  Lucas Berggren 
09:00  Måndagsgänget, våravslutning  Stephan Svensson 
18:00  Styrelsemöte  Per Johansson 
20:00  Ungdomskommitté­möte, Microsoft Teams  Robert Sundberg 
Ti 18 09:00  SOL skola  Lucas Berggren 
17:30  Gul/Orange/Violett: Mossträning  Robert Sundberg 
17:45  Motionsgruppen  Per Zeijlon 
18:00  Svart: Intervaller, LOK-gården  Anton Sundin 
On 19 09:00  SOL skola, övernattning  Lucas Berggren 
18:00  Bfr Tinneröhöjden 2 liten del av lokalen kl. 18 - 20.  Ulla Kjell 
To 20 Sommarsolståndet 
  Gul/Orange/Violett: Egen träning   
  SOL skola, övernattning  Lucas Berggren 
Fr 21 Midsommarafton 
22 Midsommardagen 
23   Orange/Violett: Riksläger   
v 26  
24   Orange/Violett: Riksläger   
Ti 25   Orange/Violett: Riksläger   
18:00  ÖOF styrelsemöte, LOK-gården, mötesrummet  Per Magnusson 
On 26   Orange/Violett: Riksläger   
17:30  Provlöpning Medel-DM, Grävsten/Nysätter  Rikard Borg 
To 27   Orange/Violett: Riksläger   
Fr 28   Resa och boende SM sprint (SL#6 samt stafett#5), Västerås SOK  Patrik Nilsson 
  SM, sprint (Swedish League, #6), kval, Västerås SOK   
  Orange/Violett: Riksläger   
29   SM, sprint (Swedish League, #6), final, Västerås SOK   
30   SM, sprintstafett (Stafettligan, #5), kval + final, Västerås SOK