Månadskalender september 2019

Datum  Tid  Aktivitet  Ansvarig  Underlag  Tid 
1   DM, lång, Linköpings OK         
  DM lång, Anmälan funktionärer  Pär Ericsson       
v 36 LOK-gårdsvärdar
Maria Olofsson, Jesper Johansson, Marita Ericson, Liselott Ericson
2 09:00  Måndagsgänget. Efterarbete DM. Renovering köket  Stephan Svensson       
18:00  MTBO Östgötaserien #4, Sandviks Camping  Bertil Eronn   Stig och väg   60 
Ti 3 17:30  Vit: Träning  Johan Otterström      90 
17:30  Skogslek - svart  Jonas Schedin      60 
17:30  Grön, Banor från Sälen  Görel Johansson      90 
17:45  Motionsgrupp  Peter Svenmarck      60 
17:45  Gul/Orange/Violett: Momentbana  Patrik Nilsson   Skog   60 
17:45  Svart: Intervaller, LOK-gården  Erik Sköld   LOK-milen   20 
19:15  Motionskommittémöte  Åke Ljunggren   Styrelserummet    
On 4 09:00  Veteranträff 1114, Säsongsupptakt  Bertil Eriksson       
17:30  Ungdomsserien etapp 4, Linköpings OK  Johan Otterström       
To 5 10:00  Veteranorientering, Finspångs SOK  Ulf Waldenfjord       
17:45  Gul/Orange/Violett: Pratdistans skog  Sara Söderqvist       
Fr 6          
7 08:15  DM, medel, OK Motala  Annika Ivarsson       
8 08:00  DM, stafett, OK Motala         
v 37 LOK-gårdsvärdar
Jan Johansson, Per Zeijlon, Henrik Tosteberg, Stina Anderjon
9 09:00  Måndagsgänget, arbete LOK-gården  Stephan Svensson       
Ti 10 17:30  Vit: Träning  Johan Otterström      90 
17:30  Skogslek - brun. OBS: Annan samlingsplats  Jonas Schedin      60 
17:30  Grön, Ekorren-Cup-träning  Carolina Magnusson      90 
17:45  Svart: Intervaller, LOK-gården  Jörgen Sköld   LOK-milen   20 
17:45  Gul/Orange/Violett: Hållpunkts-OL  Marie Rubér       
17:45  Motionsgrupp  Filip Strömbäck      60 
19:00  Gul/Orange/Violett: Teori gruppvis        60 
On 11          
To 12 10:00  Veteranorientering , OK Motala  Ulf Waldenfjord       
17:45  Gul/Orange/Violett: Intervaller i skog  Tina Lindgren       
19:15  Ungdomskommittémöte, Styrelserummet  Martin Jareland       
Fr 13   Resa och boende SM lång  Gitte Engström       
  Ungdoms-SM, sprint, SOK Viljan         
14   Ungdoms-SM, lång, SOK Viljan         
  Ungdoms-SM, lång, öppna klasser         
  SM, lång, kval, Söderhamns OK         
10:00  Ungdomsserien etapp 5, OK Skogsströvarna  Johan Otterström       
15   SM, lång, final, Söderhamns OK         
  Ungdoms-SM, distriktsstafett, SOK Viljan         
09:30  Prova på radiopejlorientering, LOK-gården  Mattias Eriksson       
v 38 LOK-gårdsvärdar
Emma Berggren, Fredrik Berggren, Henrik Söderqvist, Sara Söderqvist
16 09:00  Måndagsgänget, arbete LOK-gården  Stephan Svensson       
18:00  Styrelsemöte, LOK-gården  Inger Gustås       
18:00  Rockgympa, Bäckskolan  Gustav Lidén   Golv   60 
Ti 17 17:30  Vit: Träning  Johan Otterström      90 
17:30  Skogslek  Jonas Schedin      60 
17:30  Grön, Keps-OL  Mattias Berglund      90 
17:45  Motionsgrupp  Anna Ljusberg      60 
17:45  Gul/Orange/Violett: Vägval och stafetter  Maria Olofsson   Stig och terräng    
17:45  Svart: Intervaller, LOK-gården  Peter Eriksson   LOK-milen   25 
19:00  Orange/Violett Kostföreläsning, Styrelserummet  Marie Rubér      120 
19:00  Utvärderingsmöte DM lång, Styrelserummet alt. Källaren   Thomas Stenström       
On 18          
To 19   Resa och boende SM medel och stafett  Gitte Engström       
10:00  Veteranorientering , OK Kolmården  Ulf Waldenfjord       
17:45  Gul/Orange/Violett: 2.5 km på tid  Kristina Ljunggren       
Fr 20   SM, medel, kval, Söderhamns OK         
21   SM, medel, final, Söderhamns OK         
  Mälarmårdsdubbeln, medel, Katrineholms OK, OK Tjärnen         
  Polkaluffen, Gränna-Bygdens OK         
22   SM, stafett, Söderhamns OK         
  Mälarmårdsdubbeln, lång, Katrineholms OK, OK Tjärnen         
  Hultsfreds OK, lång         
v 39 LOK-gårdsvärdar
Johan Åtting, Madeleine Ölfvingsson, Tina Lindgren, Leif Lindgren
23 Höstdagjämningen 
09:00  Måndagsgänget, arbete LOK-gården  Stephan Svensson       
18:00  Stationsgympa, Bäckskolan  Gustav Lidén   Golv   60 
Ti 24 17:30  Vit: Träning  Johan Otterström      90 
17:30  Skogslek  Jonas Schedin      60 
17:30  Grön, Stads-OL  Tomas Boman      90 
17:45  Motionsgrupp  Inger Gustås      60 
17:45  Gul/Orange/Violett: Z-stafett  Rikard Borg       
17:45  Svart: Intervaller, LOK-gården  Åke Ljunggren   LOK-milen   25 
On 25   LKP Polisens Seniorklubb 13-16  Per-Johan Persson       
To 26   Natt-cup, OKS     Skog    
  Veteran OL, Motala AIF  Ulf Waldenfjord       
17:45  Gul/Orange/Violett: FöljaJohn-OL  Sara Söderqvist       
Fr 27          
28 12:15  Ekorren cup, Linköpings OK  Bertil Eronn       
29          
v 40 LOK-gårdsvärdar
Eva Lindgren, Lars-Åke Holm, Kerry Kempe, Kerstin Kempe
30 09:00  Måndagsgänget, arbete LOK-gården  Stephan Svensson       
18:00  Rockgympa, Bäckskolan  Gustav Lidén   Golv   60