Månadskalender maj 2019

Datum  Tid  Aktivitet  Ansvarig  Underlag  Tid 
On 1 Första maj 
08:30  Svartåfejden, Mjölby OK         
To 2   Ungdomsserien deltävling 1, IFK Linköping  Johan Otterström       
17:45  Violett: Öppen 5 på ungdomsserien         
Fr 3   Swedish League, #4, sprint (WRE), Järla Orientering         
  Resa och boende SL #4, #5 och #6  Gitte Engström       
4   Swedish League, #5, medeldistans (WRE), Järla Orientering         
  Tisarträffen, dag 1, medel         
  Ungdomsläger Tisarstrand  Kristina Ljunggren       
5   Swedish League, #6, final, jaktstart, Tullinge SK         
  Tisarträffen, dag 2, lång         
v 19 LOK-gårdsvärdar
Julia Modig Tjärnström, Hanna Modig Tjärnström, Kajsa Hammarström, Johan Allard, Sofia Salomonsson
6 09:00  Måndagsgänget, arbete LOK-gården  Stephan Svensson       
18:00  Stationsgympa , Bäckskolan   Frida Karlsson       
Ti 7 17:00  Orange/Violett: NOK-träning  Martin Jareland      240 
17:30  Skogslek, Tema: Svart  Jonas Schedin      60 
17:30  Vit, LOK-gården  Johan Otterström      90 
17:30  Grön grupp, Passa kartan i skogen, tumgreppet  Carolina Magnusson      90 
17:30  Försäljning av begagnade orienteringskläder  Marie Rubér      120 
17:45  Svart: Intervall, LOK-gården  Erik Sköld   Stig   20 
17:45  Gul: Keps-OL  Gaute Thomassen       
19:30  Möte SJ-kommittén, Styrelserummet  Jan Lundgren       
On 8 09:00  Veteranträff 1111, Vi får besök av SISU  Bertil Eriksson       
16:30  Ungdomsresa till Ljungsbrokampen  Martin Jareland       
16:45  Ljungsbrokampen, OK Skogsströvarna  Börje Andersson       
To 9 10:00  Veteranorientering Norrköping, TJALVE IF  Ulf Waldenfjord       
17:45  Gul/Orange/Violett: Backintervaller i skog  Patrik Nilsson   skog / öppen mark   60 
19:15  Orange grupp: Möte om föräldratävlingen , LOK-gården  Tina Lindgren       
Fr 10 18:00  Sprintträning, Lektorshagen  Johan Persson   Skog+Stad   15 
11   Närkekvartetten, #1, medel, Garphyttans IF, Hagaby GoIF         
12   Närkekvartetten, #2, lång, Garphyttans IF, Hagaby GoIF         
  O-Ringen, utb i Tävlingsadm,LOK-Gården  Bengt Östlund       
v 20 LOK-gårdsvärdar
Frida Karlsson, Anna-Lena Karlsson, Magnus Sahlman, Maria Jareland
13 09:00  Måndagsgänget, arbete LOK-gården  Stephan Svensson       
17:00  Företagsorientering, Motionskommittén  Åke Ljunggren       
18:00  Rockgympa, Bäckskolan  Gustav Lidén      60 
Ti 14   Staffans Minne, Boxholms OK         
  Landeryds PRO, 09-15 Vårfest  Lars-Erik Henriksson       
17:30  Skogslek, Tema: Grön  Jonas Schedin      60 
17:30  Grön grupp, Tävlingsteori och 2 små banor  Carolina Magnusson      90 
17:30  Vit, LOK-gården  Johan Otterström      90 
17:45  Svart: Intervaller, LOK-gården  Niklas Olsson   stig   20 
On 15 09:00  Veteranträff 1 112, Info från Naturcentrum  Bertil Eriksson       
18:00  Ungdomsserien deltävling 2, Linköpings OK  Hanna Roth       
18:00  Klubb-OL   Erik Malmberg   Skog    
To 16   LOK-gården STÄNGD         
17:45  Sprint KM, OL-arrangemangskommitten  Henrik Tosteberg   asfalt    
Fr 17          
18   Närkekvartetten, #3, medel, KFUM Örebro OK         
19   DM, sprint, OK 64 Torpa         
v 21 LOK-gårdsvärdar
Annika Ivarsson, Magnus Herberthson, Jan Lundgren, Maud Göthe Lundgren
20 09:00  Måndagsgänget. Förberdelse inför Blodomloppet  Stephan Svensson       
18:00  Stationsgympa, Bäckskolan   Frida Karlsson       
18:00  Styrelsemöte  Inger Gustås       
Ti 21   Landeryds PRO., kl 09-12  Lars-Erik Henriksson       
17:30  Skogslek, Tema: Blå  Jonas Schedin      60 
17:30  Grön grupp, Orienteringsbana runt handikappspåret  Carolina Magnusson      90 
17:30  Vit, LOK-gården  Johan Otterström      90 
17:45  Svart: Intervall, LOK-gården  Hanna Modig Tjärnström   Stig   22 
17:45  Orange: Provspringa banor  Tina Lindgren       
17:45  Gul/Orange/Violett: Hållpunkts-OL  Marie Rubér       
On 22 09:00  Veteranträff 1 113, Säsongsavslutning i Gamla Linköping  Bertil Eriksson       
18:00  Klubb-OL   Stina Anderjon   Skog    
To 23   LOK-gården STÄNGD         
  Blodomloppet, Anmälan funktionär  Karin Olofsson       
10:00  Veteranorientering, Boxholm, Boxholms OK  Ulf Waldenfjord       
17:45  Gul/Orange: Lag på Blodomloppet (5 eller 10 km) alt. funktionär, Gul/Orange grupp  Ulf Jonare   Asfalt    
Fr 24   Tävling i Radiopejling , Bergslagens Rävjägare  Mattias Eriksson       
25   Radiopejlingsorientering  Mattias Eriksson       
26 Mors dag 
  Pekingduon, Matteus SI  Filip Strömbäck       
v 22 LOK-gårdsvärdar
Fredrika Vångell, Pia Vångell, Tomas Vångell, Börje Andersson
27   Rockgympa, Bäckskolan  Frida Karlsson      60 
09:00  Måndagsgänget, Efterarbete Blodomloppet  Stephan Svensson       
Ti 28   Landeryds PRO, kl 09-12  Lars-Erik Henriksson       
17:30  Skogslek, Tema: Brun  Jonas Schedin      60 
17:30  Grön grupp, Stjärnorientering  Carolina Magnusson      90 
17:30  Vit, LOK-gården  Johan Otterström      90 
17:45  Svart: Intervaller, LOK-gården  Johan Allard   LOK-milen   25 
17:45  Gul/Orange/Violett: U10-milasamling och Z-stafett  Rikard Borg       
19:15  Uppflyttningsmöte ungdomsgrupper, Styrelserummet  Martin Jareland       
19:15  U10mila-samling, Styrelserummet (eller annan ledig plats)  Johan Åtting       
On 29   Ungdomsserien deltävling 3, Björkfors GoIF  Johan Otterström       
To 30 Kristi himmelfärdsdag 
17:45  Gul/Orange/Violett: Egen träning         
Fr 31   SM, sprint, individuell, kval, Forsa OK, Hudiksvalls OK, Ljusdals OK         
  Västerviks SSK hyr LOKgården 31/5  Lars-Erik Henriksson